Vědci varují: v době smrti si člověk dokáže uvědomit, co se děje a hlavně TUHLE podstatnou věc. Tohle by si měl přečíst každý!

Vědci ze Spojených států zjistili, že člověk je v době smrti plně schopen uvědomit si vše, co se s ním děje. Vědci dospěli k tomuto závěru analýzou údajů o 5 000 pacientech, kteří přežili klinickou smrt. My vám dnes tyto výsledky ve stručnosti přiblížíme.

Odborně podloženo

Odborníci říkají: se smrtí těla, které přestává vykazovat známky života, vědomí nadále funguje. Po prostudování historie pacientů resuscitovaných po zástavě srdce na klinikách v Evropě a USA vědci zjistili, že vědomí v době smrti stále běží. Srdeční zástava je považována za známku biologické smrti těla, protože v důsledku zastavení činnosti tohoto orgánu již krev do mozku neproniká. To se děje ve velmi krátkém časovém období.

Svědectví mrtvých

Analýza svědectví lidí „vracejících se z jiného světa“ naznačuje, že většina pacientů viděla na vlastní oči, co se děje kolem. Potvrzují to vzpomínky těch, kteří přežili v okamžiku dočasné fyzické smrti. Autoři vědecké práce poznamenali: pokud je osoba na nemocničním oddělení, má schopnost slyšet, jak doktoři zaznamenávají jeho výsledek. Svědectví pacientů, kteří se vrátili k životu, jsou velmi rozdílné. Každý říká, že v období umírání zažili mír a klid a mohli také popsat, jak se lékaři a sestry pohybují po těle, a dokonce i vyprávět rozhovory, které byly vedeny poté, co byla zjištěna smrt. Dokonce jsou schopní popsat vizuální obrazy věcí, které se odehrály po dramatickém okamžiku.

Změna života

Po zhodnocení zkušenosti respondentů s blízkou smrtí vědci zjistili, že lidé, kteří v době zástavy srdce pociťovali silné pocity a uvědomovali si okolní dění, se vrátili pozitivně transformovaní z intenzivní péče. Klinická smrt má na mnohé příznivé účinky: začnou pomáhat druhým a jejich život se naplní novým smyslem. Je to rozhodně něco velmi zajímavého, nicméně se stále jedná spíše o ojedinělé záležitosti.