Vědci vysvětlují, kdy můžete jíst v noci a kdy byste se měli lépe vyhnout tomuto zlozvyku!

Všichni z nás pravděpodobně již slyšeli frázi „Nejezte po 18 hod.“ Toto pravidlo má různé vysvětlení a jedno z hlavních říká, že všechny potraviny, které zkonzumujeme po 18 hod., se změní v tuky. Ale většina lidí končí svůj pracovní den až v 18 hodin, a tak se tímto pravidlem nestíhá řídit. Znamená to, že byste měli odmítnout svou večeři kvůli zachování Vaší postavy a zdravého žaludku? A co by měly dělat „noční sovy“, nebo ti, kteří mají nekonvenční pracovní dobu?

My jsme se dnes pro Vás rozhodli zjistit, zda jsou pozdní večeře skutečně škodlivé a zda způsobují, že lidé nabírají na váze. Na konci článku je také užitečný bonus, který vysvětluje, jak zrychlit Váš metabolismus.

Spojení mezi pozdním večerním občerstvením a přibýváním na váze?

Čtěte také: DNES RÁNO: Mladá matka zemřela při náročném porodu: Zachránila tím však život 12 lidem – sdílíme její příběh na památku a uznání

Nikdo neví jistě, kde se vzal názor, že potraviny konzumované po 18 hod. se změní na tuky. Ale i poté, co bylo provedeno hodně výzkumů na toto téma, výsledky se stále zdají být kontroverzní.

Například v jednom z experimentů skupina zdravých mužů přestala konzumovat jídlo od 19:00 do 6:00. Každý z „pacientů“ ztratil pouhých 0,5 kg během 2 týdnů. Poté se účastníci vrátili k obvyklé pozdní večeři a znovu získali ztracenou váhu.

V dalším pokusu jedna skupina vyšetřovaných spotřebovávala nejvíce kalorií k večeři, druhá k obědu. Byla to první skupina, která prokázala lepší výsledky.

Tak proč tloustneme?

Jedna věc je jasná – jídlo ve večerních hodinách se nemění na tuky. Tloustneme, když jíme hodně, ale pohybujeme se velmi málo. To znamená, že spotřebováváme více energie, než vydáváme. Počet spotřebovaných kalorií pak ovlivňuje váhu, nikoliv čas, kdy kalorie konzumujeme.

Vědci z Northwestern University v USA sledovali 2 skupiny lidí. Účastníci první skupiny šli spát v půlnoci a vstávali v 8 hodin, zatímco druhá skupina sestávala z nočních sov. Ta druhá denně konzumovala více kalorií, z nichž hlavní část pocházela z večerních večeří a občerstvení. Je důležité si uvědomit, že studenti z noční skupiny jedli rychleji, ale méně zeleniny a ovoce.

Během dalšího pokusu měli „pacienti“ v průběhu dne dodržovat zvláštní výživu, ale ve večerních hodinách jim bylo povoleno jíst čokoládu z prodejních automatů. Ti, kteří využívali tuto možnost „čokolády“, přibrali na váze, a čokoládové tyčinky, které si koupily, představovaly přibližně 15 % jejich celkové denní hodnoty.

To je pravděpodobně důvod, proč se objevilo pravidlo, že po 18 hod. se nejí. Právě během večera se často stává přiměřená konzumace jídla vědomě obtížným úkolem. Lidé přicházejí z práce unavení a hladoví, a nemají již sílu na to vařit něco zdravého. Také jedna z nejpopulárnějších aktivit po skončení práce je sledování televizních seriálů, které často následuje konzumace bramborových chipsů, nebo jiného podobného občerstvení. Také, když se náhle večer vrátíte domů a zjistíte, že doma nic nemáte, je pravděpodobné, že si objednejte pizzu místo toho, abyste šli do supermarketu pro zeleninu. Dokonce i vtip o kontrole Vaší ledničky každých 10 minut, abyste zjistili, zda se v ní objevilo něco chutného, je velmi příznačný, protože velmi často nemáte co dělat a tato nuda Vás nutí něco žvýkat.

Vědci potvrdili, že noční sovy spí přibližně o hodinu méně než ranní ptáčata a mají více příležitostí k přejídání. To znamená, že mají více času na jídlo, měnící se chuť k jídlu a nutnost udržet energii kvůli nedostatku spánku.

Je během noci strava strávena?

Samozřejmě, že ano! Náš trávicí trakt nepřestává pracovat během spánku – ať už je to v noci, nebo přes den. Mnozí doktoři říkají, že metabolismus člověka přirozeně zpomaluje v noci. Výzkum však ukázal, že tyto změny v rychlosti metabolismu v noci jsou nevýznamné.

Kvalita jídla a spánku

Jídlo, které jíte, ovlivňuje kvalitu Vašeho spánku. Výzkum ukázal, že nasycené tuky (živočišného původu) zabraňují tomu, aby člověk zaspal a dopřál si klidný spánek. Jiné faktory jako alkohol, kofein a cukr také negativně ovlivňují kvalitu spánku.

To znamená, že lidé, kteří si chtějí dopřát pozdní večerní občerstvení, riskují, že se dostanou do začarovaného kruhu. Poruchy spánku se mohou vyvíjet z důvodu přejídání, zatímco nedostatek spánku by měl být kompenzován energií, kterou z jídla dostáváte během dne. Navíc nedostatek spánku ovlivňuje náchylnost člověka k dalším podnětům, např. právě k jídlu.

„Jdu spát pozdě. Mohu jíst po 18:00? Co jíst před spaním?“

  • Můžete jíst po 18:00, pokud nejdete spát ve 20:00.
  • Pokud trpíte nadměrnou hmotností, sledujte celkovou spotřebu kalorií během dne, protože je se můžete přejídat nejenom večer, ale i přes den.
  • Pokud jste si všimli, že se před spaním přejídáte, přemýšlejte o tom, proč tomu tak je. Může to být spojeno s emocionálními problémy. Kompresivní přejídání je nutkání vždy žvýkat něco, abyste zabránili úzkosti, nebo pocitu viny.
  • Večerní přejídání může být zvykem, který se objevuje kvůli nudě, nebo z nedostatku aktivity. Vše, co musíte udělat, je sebrat veškerou vůli a přestat žvýkat jídlo bez přemýšlení. Pak budete mít větší kontrolu nad jídelním plánem.
  • Velmi často dochází k přejídání v noci kvůli špatně nastavené snídani, nebo obědu. Pokud jste si během dne nedopřáli dostatek, zřejmě budete večer hladovět.
  • Snažte se mít poslední večeři, nebo občerstvení 2,5 až 3 hodiny před spaním.
  • Pokud začnete cítit hlad, když už jste se dostali do postele, nepotlačujte tento signál, ale místo nezdravých potravin zkuste upřednostnit ovoce a přírodní jogurt.
  • Odborníci doporučují konzumovat produkty, které podporují produkci melatoninu a serotoninu večer. Ty se nacházejí v mléčných výrobcích, rybách, krůtím mase, banánech, kiwi, třešních, mandlích a medu.
  • Pokud trpíte cukrovkou, nebo kyselým refluxem, naplánujte si jídelníček s lékařem.

Tak jaký na to máte názor Vy? Jíte i po 18 hod? Podělte se o své zkušenosti a názory níže v komentářích. Třeba právě Vaše tipy a triky budou ty, které ostatním pomohou!