David Hampl
7 března, 2019

Spánek je v životě každého člověka velmi důležitý. A to tak, že bez něho člověk dlouhodobě nevydrží a může až zemřít. S tím souvisí to, že během spánku tělo primárně načerpává energii, stejně jako během něho také regeneruje. A to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Jsou určité předepsané doby spánku, které je nutné dodržovat, aby ho měl člověk dostatek. Co je však s tímto přímo spojeno, to je jeden zajímavý fakt. Ženy potřebují spánku mnohem více, než muži. A důvod? Souvisí s mozkem a rozhodně vás překvapí, proč přesně tomu tak je.

Ženy více prožívají

Prvním důvodem, proč žena potřebuje více spánku než muž, je rozhodně to, že ženy více prožívají. Dávají více najevo své emoce a tak každou věc prožijí mnohem intenzivněji, než muž. To znamená, že mají mnohem více zatíženou svou psychiku, než je tomu právě u mužů. Výsledkem toho je také fakt, že jejich mysl musí následně mnohem déle regenerovat a mnohem déle odpočívat. Tím chceme říci, že právě proto musí déle spát, aby mohl proces regenerace jejich mozku proběhnout tak, jak má. A zatímco muži nic výrazně neprožívají, je jasné, že jejich spánek může být o poznání kratší.

Řeší více problémů najednou

Je známé, že muž obvykle dokáže řešit jenom jeden jediný problém. Oproti tomu u žen není nic nového, že dokážou dělat více věcí najednou. Dokážou tedy řešit hned několik problémů naráz. To vede k tomu, že to jsou právě ony, kdo jsou po celodenním zápřahu mnohem více unavené. A to znamená také to, že musí dopřát svému tělu více odpočinku. To je další důvod související s tím, že pokud se měří délka spánku, tak u žen musí být tato délka rozhodně podstatně delší.

Mnoho věcí je jenom na nich

Muži obvykle chodí jenom do svého zaměstnání. To ženy se již musí starat o mnohem více věcí. Máme na mysli například to, že kromě svého zaměstnání se musí postarat o děti, musí se postarat o chod celé domácnosti, musí zařídit celou řadu věcí, stejně jako je třeba i plánovat, nebo držet finanční rozpočet. Je jasné, že tento každodenní zápřah jim vezme poměrně dost energie, kterou je nutné získat zpět. A je to právě spánek, který tuto energii zpět dodává. A proto by měl být delší, než je tomu u mužů.

Co hrozí při nedostatku spánku?

Pokud spánek není dostatečný, objeví se celá řada negativních věcí, které mohou ohrožovat zdraví. V první fázi je to jenom únava, následně také možná apatie. Zapomínat nelze také na to, že se ztrácí soustředěnost a schopnost řešit problémy. Mohou se ale objevit i další potíže, jako je třeba dlouhodobá únava a riziko celkového vyčerpání organismu, nebo riziko vzniku psychických problémů. Některé zdroje odkazují dokonce i na to, že když lidé dlouhodobě a pravidelně nespí, tak jsou v rizikových skupinách, které se týkají jak rakoviny, tak třeba i mrtvice.

Sdílejte článek