Věděli jste to? Toto město je opuštěné už více jak 40 let! Je to fascinují a zároveň děsivé …

Kdysi prosperující rezort, dnes město důchů. Podívejte se na kyperské město, u kterého se zastavil čas …

Oblečení se stále suší na šňůrách, jídlo hnije v hrncích a pánvích, kola jsou opuštěná na ulicích. Zní Vám to děsivě jako z nějakého hororu? Je to ale realita, před více než 40 lety se život v tomto městě zastavil, zůstaly po něm jen pozůstatky toho, co kdysi byla prosperující komunita.

[hana-code-insert name=’google‘ /]V oblasti Varosha najdete kilometry a kilometry pláží a hotelů, které si však podmanila příroda. Po ulicích se procházejí desítky vojáků s příkazem okamžitě střílet, pokud někoho uvidí. Hrůzostrašný následek pro kdysi oblíbený plážový resort s bohatým potenciálem. Opuštěné město Famagusta na Kypru, kde se čtvrt Varosha nachází, byla kdysi veřejností oblíbená a hojně navštěvovaná destinace, zkrátka pravidelné místo odpočinku bohaté vrstvy lidí. Tak tomu ale bylo během 70. let. Relaxovat jste zde mohli vidět celebrity tehdejší doby jako např. Elizabeth Taylor, Richarda Burtona či Brigitte Bardot.

Po letech občanských nepokojů vyvolaných kyperskými Řeky, které vyústily do převratu, bylo Turecko nuceno zasáhnout, a proto vyslalo na Kypr své vojenské jednotky. Oblast bombardovalo turecké letectvo a obsadily ji i tanky. Když vojáci získali kontrolu nad oblastí Varosha, oplotili ji a od té doby do ní mají povolen vstup pouze turečtí vojáci a zaměstnanci OSN.

Čtěte také: Zubožený, podvyživený a plný parazitů. Takto vypadal pes, kterého mezi odpadky přivázal jeho majitel. Moc by nezbývalo a zemřel by. V poslední chvíli se objevila pomoc. Kdo ho zachránil?

Většina obyvatel si však myslela, že náhlá invaze tureckého vojska, která je vyhnala z jejich domovů, je jen dočasná. Mysleli si, že po vyřešení problému se klidně vrátí do svých domovů. To však bylo pouhým snem, který vzniknul v létě 1974. Lidé byli v takovém spěchu, že nechali své věci přímo na ulicích a ve svých domovech. Pootevřené dveře, dětské hračky a opuštěné několikapatrové budovy připomínají dnes apokalyptický svět či kulisy apokaliptického filmu než letovisko. Mezi ruinami dnes můžete najít i rezavé veterány ze 70. let či butiky s panenkami navlečenými v kouscích z diskoéry.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Problém mezi kyperskými Řeky a zbylým obyvatelstvem vyústil v důsledku k odtržení Severokyperské turecké republiky, kterou však mezinárodně uznává jen Turecko. Ani po několika pokusech sjednotit zemi se to však nepodařilo. Varosha je tedy stále konzervovaná oblast, jejít zlatá éra byla krutě ukončena.

Vítejte ve městě duchů Středozemního moře!