Domů DOMÁCNOST Věděli jste, že se dá žehlička využít i pro řadu jiných činností,...

Věděli jste, že se dá žehlička využít i pro řadu jiných činností, než je žehlení? Tyto tipy a triky Vám usnadní život!

Úplně první žehličkou byl těžký plochý kámen. Obrazy Aztéků zobrazují proces takového žehlení velmi podrobně: oblečení natáhli na rovném povrchu, svrchu zatížily kamenem a pod tímto lisem nějaký čas nechali.

V Rusku se první písemná zmínka o žehličce datuje do roku 1635. Tato prababička žehliček byla celá litinová. Pokud jste ji chtěli použít, museli jste ji nejdříve pořádně rozehřát na ohni. I proto se používaly hned dvě zařízení: dokud se jedno používalo to druhé se nahřívalo.

V 18. století se objevily žehličky, které měly svrchu pokličku na vkládání uhlí a po bocích otvory, do kterých zase bylo třeba foukat, aby se rozžhavené uhlíky rozhořely.

Za den zrození elektrické žehličky můžeme považovat 6. červen 1882. Právě v tento den si Američan Henry Sealy dal patentovat elektrickou žehličku, kterou vynalezl. Avšak tento 6 kilogramový vynález se stal populárním až když Earl Richardson vyvinul jeho lehčí a na ovládání přijatelnější verzi.

Od těch dob se žehličky staly mnohem složitější, ale jejich hlavní účel – vyhlazování záhybů na oblečení – se prakticky nezměnil. My se proto v tomto článku pokusíme tomuto obyčejnému domácímu spotřebiči najít nové a neobyčejné oblasti použití.

Nestandardní způsoby použití žehličky!

Pokud si chcete upražit slaninu, ale nemáte nablízku sporák, použijte žehličku a alobal.

Slaninu zabalte do alobalu a položte na žehličku. Můžete přidat i kapku oleje. O minutku později budete mít pochoutku připravenou. Dobrou chuť!

Takovýmto způsobem můžete také připravit i vynikající verzi sendviče. Chléb se sýrem vložte mezi dva plátky alobalu. Potom něj na 5-10 minut svrchu položte vyhřátou žehličku. Po uplynutí času opakujte postup i s druhou stranou sendviče. Když chléb dostane zlatavou barvu, znamená to, že je hotový!

Nakreslete si obrázky žehličkou! Budete potřebovat žehličku bez otvorů na spodní straně, voskové pastelky a lesklý karton. Nezapomeňte, že fantazii se meze nekladou!

Nahřejte žehličku na minimální teplotu. Voskovkami na žehlící plochu nakreslete vzor a „vyžehlete“ ho na kartón.

Výsledek Vás překvapí! Tyto obrázky jsou krásné samy o sobě a také mohou sloužit jako prostředek k rozvíjení dětské fantazie.

Má to však jeden háček – pak budete muset žehličku očistit. S tím jak na to, Vám pomůže náš následující tip.

Jakýkoli povlak na žehličce můžete jednoduše očistit jemnou solí. Použijte voskový papír, nebo noviny, nasypte na něj sůl, nahřejte žehličku a krouživými pohyby vyčistěte povrch.

Čištění žehličky vůbec netrvá dlouho a za chvilku bude znovu jako nová!

S pomocí tohoto triku můžete z brček udělat ozdobné tyčinky na sůl, cukr nebo koření. Brčka nakrájejte na několik časí. S pomocí žehličky (nezapomeňte použít voskový papír jako podložku) roztavte vždy jeden konec z každé části, abyste ho tak uzavřeli.

Do výsledného obalu můžete nasypat cukr, kávu, sůl, nebo pepř a pak stejným způsobem zapečeťte i druhý konec. Takové domácí „tyčinky“ jsou vhodné na cestování.

S pomocí žehličky můžete z nepotřebných plastových lahví vyrobit i pěkné nádobky na pastelky a různé kancelářské potřeby. Na výrobu rozřízněte plastovou láhev na dvě části.

S pomocí žehličky nahřejte okraje láhve tak, aby byly hladké. Spodní část se po dodatečné úpravě stane Vaším stojanem.

Po čase, i když jen do ní lijete jen vařící vodu, se vytvoří v žehličce usazeniny. Zbavíte se jich tak, že do žehličky nalijete roztok kyseliny citrónové.

Kyselina citrónová rozpouští vápník a hořčík, ze kterých se usazeniny skládají. Pro přípravu roztoku vemte malé balení kyseliny citrónové (25 g) a rozpusťte jej ve filtrované, nebo vroucí vodě.

Koncentrace roztoku by měla být taková, aby nepoškodila vnitřní gumové části žehličky. Vody byste měli změřit podle její jemnosti – obvykle 200 ml. Nastavte maximální teplotu a na 2-3 minuty žehličku zapněte. Potom roztok vypusťte a žehličku důkladně vypláchněte čistou vodou.

Pokud chcete zachovat krásu kytice déle, pro tento účel se Vám výborně hodí žehlička. Květy vložte mezi dva listy papíru a na sušení využijte parní žehličku. Kompozice ze sušených květin ozdobí Váš interiér a ještě dlouho se budete těšit z jejich krásy.

Žehlička Vám snadno pomůže zbavit se etikety, nebo cenovky na dárku. Mezi žehličku a cenovku vložte kousek papíru a opatrně přežehlete. Cenovka se bezpochyby odlepí a Vám už jen zůstane otřít povrch dárku ubrouskem, abyste se zbavili zbytků lepidla.

Pokud se Vám článek líbil, nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli a rodinou :-)!

Kam dál?

Když vaříte těstoviny, cedíte je, a zbavujete se tak veškeré zakalené vody? Zde je zcela zásadní důvod, proč byste to už nikdy neměli udělat!

Toto by měl vědět každý! 9 Věcí v domácnosti, které byste měli čistit každý den!

Víte, jak kouzelná je potravinová fólie? Zde je 14 triků, jak efektivně tuto fólii využít v domácnosti!

16 potravin, které mohou vydržet daleko déle, než si myslíte. Musíte jen znát ty správné triky!

Milujete Vaši mikrovlnku? Zde je 9 věcí, které byste do ní nikdy neměli umisťovat!

Další články