Velká ztráta čichu může člověka postihnout už pár hodin po nákaze koronavirem, tvrdí Britští lékaři

Svět žije v současné době pandemií nového typu coronaviru, který dostal název Covid-19. Určitě jste o něm slyšeli, protože se týká nás všech. Nový virus má dopady na nás všechny, protože v rámci jeho šíření vláda vyhlásila určitá opatření, aby nedocházelo k jeho nekontrolovatelnému šíření. Je proto na nás, abychom pravidla dodržovali a chovali se vzájemně k sobě s respektem a odpovědností. Před virem totiž není nikdo v bezpečí, protože se šíří velmi snadno. Jeho průběh je mnohdy navíc velmi lehký, takže se snadno můžete stát jeho přenašečem. Z toho důvodu je vhodné zaměřit na možné příznaky tohoto onemocnění. Věděli jste, že jedním z příznaků je také ztráta čichu? Přišli na to lékaři a nyní se informace dostává do světa.

Další příznak na světě

Jistě víte, že mezi hlavní příznaky nového typu coronaviru s názvem Covid-19 patří horečka suchý kašel. Jsou to v podstatě klasické příznaky, které se běžně objevují a nemusí jít přímo o coronavirus. V každém případě je vždy dobré zpozornět a začít se zodpovědně léčit, objeví-li se u nás. Nás ovšem budou zajímat příznaky, které se týkají konkrétně současného onemocnění. Vědci a lékaři stále bádají a hledají všechny možná řešení, jak virus zlikvidovat. Stejně tak se stále objevují informace o nových příznacích, a jedním z nich je právě již zmíněná ztráta čichu nebo chuti.

Nemusí jít o coronavirus

Možná si říkáte, že ztráta čichu nebo chuti je zvláštní příznak, nicméně by se to rozhodně nemělo brát na lehkou váhu. Pokud se u vás tento příznak vyskytuje pravidelně a už delší dobu, pak se zřejmě nemusí jednat o coronavirus, nicméně byste s tím měli něco dělat. Jedná-li se ovšem o náhlou ztrátu čichu nebo chuti, pak je coronavirus dost pravděpodobným vysvětlením. Podle britského média Daily Mail se tato smyslová ztráta může projevit už několik po nakažení virem. Buďte proto velmi opatrní a sledujte se.

Čtěte také: 5 velkých důvodů, proč ženy ztrácí vlasy! Zde máte návod, jak to zastavit!

Bez čichu a chuti

Podle nových dat, které shromáždili britští lékaři ORL, má nový coronavirus další příznaky. Po kašli, horečce a bolesti kloubů se jedná o ztrátu čichu a chuti, která může být dokonce už prvním příznakem. Podle lékařů se uvádí, že tato ztráta může vzniknout už pár hodin po potencionálním nakažení. Tato informace je skvělá, protože potencionálně nakažený člověk může své nakažení brzy zjistit a může tím pomoci ostatním tím, že se začne zavčasu léčit.

Lehký průběh nebezpečím

V souvislosti s coronavirem vznikají další problémy. Jedním z hlavních problémů je to, že virus má u mnoha lidí jen velmi lehký průběh. V praxi to tedy znamená, že jedinec nemusí nakažení vůbec pocítit. Dokonce se uvádí, že u mnoha lidí nemusí dojít k vůbec žádným příznakům onemocnění a jedinec tak vůbec nepozná, že nakažený je. Dále si chodí do práce, do obchodu, setkává se doma s rodinou atd. Pohyb je sice omezený, nicméně virus kolem sebe šíří dál. A právě z toho důvodu je nutné, aby se nařízená pravidla karantény dodržovala.

Bez příznaků

Lidé, kteří nemusí příznaky vůbec pocítit, jsou podle lékařů především lidé mladší generace dospělých. Důvod je následující: imunitní systém těchto lidí drží virus pouze v oblasti horních cest dýchacích a nedovolí mu, aby se dostal do plic. Právě ohrožení plic je z hlediska coronaviru velmi nebezpečné, a mnoho lidí už na to bohužel zemřelo.

Na týden do izolace

Objeví-li se u vás náhlá ztráta čichu, která je v posledních dnech u pacientů velmi častá, izolujte alespoň na týden od svého okolí. Sice to není nařízeno vládou, nicméně to lékaři doporučují. Světová média totiž hovoří o tom, že nakažení lze pomocí ztráty čichu opravdu poznat. Ucpaný nos a ztráta čichu u běžné chřipky nebo nachlazení dochází průběžně, nicméně u coronaviru je tomu jinak, protože se jedná o první příznak. Ztráta chuti je pak se ztrátou čichu velmi úzce propojená. Objeví-li se tedy u vás tyto náhlé příznaky, pak určitě zpozorněte.