David Hampl
23 října, 2019

Nejrůznější formy optických iluzí a klamů se díky počítačům staly velmi populární a rozšířenou formou zábavy. Jsou totiž mnohem dostupnější i sofistikovanější než dříve. Dnes pro vás jednu takovou optickou iluzi máme i vy. Stačí mít k dispozici jen deset sekund času a můžete doma s rodinou, s přáteli či v práci rychle zjistit, čí oči jsou na tom nejlépe.

Najdete mezi „Y“ všechna „V“?

Náš úkol je velmi jednoduchý, podívejte se na první obrázek a během deseti sekund se pokuste mezi znázorněnými písmeny „Y“ najít co nejvíce písmen „V“. Stačí se jen dobře dívat. Kolik se vám jich podařilo objevit? Dvě, tři, pět, či osm? To je stále málo. Správné řešení je totiž deset. Ano, mezi písmeny „Y“ se ukrývá celkem deset písmen „V“. Chcete-li vědět, kde přesně, podívejte se na druhý obrázek, na kterém máte písmena „V“ žlutě znázorněna. Pokud vás tento „test“ zaujal, na internetu lze najít obrovské množství dalších optických iluzí, se kterými si můžete zpříjemnit volný čas a zažít nevšední zábavu.

Co je to vlastně optický klam?

Jistě vás při řešení tohoto úkolu napadla otázka, co to vlastně optický klam či optická iluze je a jak vlastně vzniká. Nejjednodušší definice optického klamu je, že jde vlastně o nesprávné vnímání reality, při kterém naše oči snímají obrázek, ale náš mozek ho interpretuje jinak, než jak by měl. Výsledkem toho může poté být to, že na obrázku nevidíme to, co bychom měli, například v tomto případě všechna písmena „V“. Druhou možností, na které jsou některé optické klamy založeny, je naopak to, že na obrátku vidíme to, co na něm ve skutečnosti vůbec není.

Nejčastěji jsou optické iluze založeny na matení našeho mozku za pomoci barev či tvarů. Další skupinu pak tvoří optické klamy založené na nesprávném vnímání perspektivy nebo dvojsmyslné obrázky, které při zaměření na různé prvky lze vnímat různě. Optickými klamy se zabývá i zvláštní obor tak zvaná tvarová či gestalt psychologie.

Sdílejte článek