Více než 7000 let stará fontána objevená v České republice. Nejstarší dřevěný výrobek, který kdy byl objeven

Svět je opravdu velké místo, na kterém se nachází neskutečně velké množství přírodních úkazů, bohatství a mnoho dalšího. O spoustě už víme, ale stále je před námi ukryto šílené množství tajemství, na které možná ani nepřijdeme. Dokonce i v naší zemi se nachází nálezy, které mají celosvětový charakter a mohou se zařadit do známé skupiny nej. Možná se budete divit, ale teprve v nedávné době objevili čeští archeologové na našem území něco velmi zvláštního. Po podrobném zkoumání si tak jistí, že jejich dřevěný nález lze zařadit mezi nejstarší na světě. Pojďme to trochu omrknout.

Objevena díky dálnici

Naši odborníci jsou opravdovou světovou špičkou, protože objevit něco, co je staré přes 7200 let je skutečně něco. Konečně vám prozradíme, co vlastně objevili. Objevem, resp. archeologickým nálezem, se stala stará dřevěná kašna, a právě naši archeologové se domnívají, že se jedná o nejstarší dřevěnou kašnu na světě. Objevena byla během loňského roku při stavbě dálnice u města Ostrov. Česká republika se tak opět zařadila objevem mezi nej.

Kvalitní dubové dřevo

Kašna, kterou objevili, obsahuje čtvercovou fontánu, kterou používali zemědělci už přes 5000 let před naším letopočtem. Byla vyrobena z dubového dřeva, tudíž měla šanci opravdu dlouho vydržet. Je dobře zachovalá také díky tomu, že dlouhá staletí strávila pod vodou, a proto je nutné, aby nyní nevyschla. V té souvislosti byl vyvinut speciální způsob sušení, který by měl dřevo ochránit.

Čtěte také: Žena adoptovala malé děťátko, které mělo Downův syndrom. Až uvidíte, proč to udělala, pochopíte

Technicky vyspělé

Nález je také unikátní díky tomu, jak byla celá kašna konstruována a postavena. Právě konstrukce dokazuje, jak byli naši předci vyspělí. Vše bylo provedeno s naprostou přesností, a to jen za pomoci kostí a dřeva. Našim neolitickým předkům tedy patří velký dík, protože jejich snahou jsme nyní opět jednou z nej zemí. Važme si proto toho, co máme, protože na to můžeme být hrdí.