David Hampl
11 ledna, 2019

Kupování zubní pasty je dnes pro mnoho lidí něco zcela samozřejmého. Řada kupujících má svou oblíbenou značku, po které sáhne a tu následně používá. I proto lidé ani příliš nečtou informace na pastě, natož aby si všímali toho, co je uvedeno na obalu. Zde se totiž nachází také jedna zajímavá věc. je to barevný proužek, který jste dost možná sami zaregistrovali. Nikdo mu nepřikládá pozornost, jelikož si myslí, že je to označení související třeba s materiálem, nebo se jedná o zkoušku tiskových barev. Fakt je ale ten, že tento proužek význam má. A to poměrně velký.

Proč se na proužek zaměřit?

Je dobrým pomocníkem při výběru zubní pasty. Pokud vás příliš nezajímá značka, pokud vás nezajímá barva pasty, ani různá marketingová lákadla spojená s tím, cop zubní pasta umí, je na místě podívat se na složení. A zde může být problém. To proto, že je obvykle psané velmi malými písmeny a jeho přečtení je značně komplikované. Druhým problémem je to, že obvykle obsahuje mnoho různých látek, které člověk vidí poprvé a neví, do jaké kategorie si je zařadit. A tak člověk neví, odkud pocházejí a zda jdou dobré nebo špatné. A toto dilema mohou pomoci vyřešit právě barevné pruhy na zubní pastě.

Co proužky říkají?

Běžte do koupelny, vezmete zubní pastu a najděte daný proužek. Kde by se měl nacházet? Jedná se o spodní část tuby, konkrétně potom místo samotného sváru. U některých past může být výraznější a větší, u některých bude menší. Důležité je však to, že na dané pastě je. Díky tomu nemusíte při výběru a při nákupu číst její složení. Stačí se podívat na tubu a na to, jaký je na ní proužek. Právě ten označuje, z čeho se pasta primárně skládá. Barva označuje to, zda byly k výrobě pasty využity látky čistě přírodní, nebo v pastě najdete také chemii. Podle toho se sami rozhodnete, co bude pro vaše tělo lepší. A jaké jsou na pastách jednotlivé barvy a co znamenají?

Zelená

Právě zelená barva je označovaná jako ta, která charakterizuje přírodu. Pokud je něco takzvaně zelené, tak to má k přírodě velmi blízko. A to je případ i barevného pruhu na samotné zubní pastě. Pokud zvolíte tu, která má zelený proužek, můžete si být jisti tím, že v dané pastě není nic špatného. Můžete si být jisti tím, že všechny složky nejsou pro lidské tělo škodlivé a jsou pro něho zcela přirozené.

Modrá

I tady můžeme říci, že je složení takové zubní pasty stále celkem dobré. Pokud na té své objevíte právě modrý pruh, tak to pro vás znamená, že převládají látky, které jsou přirozené a pro lidské tělo zcela bezproblémové. Modrá ale znamená i to, že zde nemají stoprocentní zastoupení. Do pasty s touto barvou se přidává i několik různých léčivých látek. To jsou ale ve výrazné menšině a nejsou nebezpečné. Naopak mohou pomoci, pokud máte problémy se zuby a nechcete jenom čistit, ale chcete i léčit.

Červené

I toto složení vychází z látek, které jsou spíše přírodního charakteru a tak jsou pro lidské tělo zcela neškodné. Nutno ale dodat, že v pastách s červenou barvou musíte počítat i s tím, že zde najdete také látky, které jsou chemické. Oproti modrému proužku se nejedná o léky, ale dost často se jedná o takové látky, které následně výrazně ovlivňují vzhled a konzistenci samotné pasty. Dále ovlivňují třeba i její aroma, nebo i její pěnivost.

Černá

Co symbolizuje tato barva? Stav, který je spojený s tím, že v pastě nic přírodního nenajdete. Pokud se právě na vaší zubní pastě nachází černý proužek, můžete si být jisti tím, že byla vyrobena primárně z chemických látek. Samozřejmě za dodržení potřebných norem, které by měly vyloučit nebezpečnost. Na druhu stranu ale stále platí, že čím méně chemie člověk přijímá, tím pro něho lépe.

Sdílejte článek