Víte, jak se rozpoznají příznaky mrtvice? Pár minut může zachránit životy -
Menu

Víte, jak se rozpoznají příznaky mrtvice? Pár minut může zachránit životy

Mrtvice bývá považována za častou příčinu úmrtí hlavně z toho důvodu, že lidí z počátku podceňují příznaky a když se objeví naplno, je už mnohdy pozdě. Pokud chcete vědět, jaké jsou příznaky mrtvice a jak je poznat, je na místě podívat se na náš příběh, který je vhodným čtením pro každého.

Obyčejné klopýtnutí

Hlavní postavou našeho příběhu je Ingrid, která se účastnila zahradní oslavy a bavila se stejně, jako ostatní hosté. Když přecházela zahradu, stalo se to, že zcela nečekaně klopýtla. A v tu chvíli spadla n zem. Důvodem nebyla žádná nerovnost, ale to, že jí najednou přestaly poslouchat nohy a ona upadla. Hned se však zvedla a chodila dále, jako doposud. Sanitku zavolat nechtěla, jelikož svému pádu nepřisuzovala nic, co by značilo na problém.

Zbytek večera byla stejná

Po pádu sice vypadala otřeseně a bledě, ale to jak ostatní, tak i samotná Ingrid přisuzovala spíše leknutí. Po zbytek večera už byla stejná, jako předtím. Byla veselá, bavila se a tak skutečně nic nenasvědčovalo tomu, že by s jejím tělem něco bylo. Nikdo se neznepokojoval a bral její pád jako klopýtnutí, které se může přihodit každému.

Večerní SMS přinesla smutnou zprávu

Všichni pozvaní hosté několik hodin po ukončení oslavy dostali stejnou zprávu. V té manžel Ingrid sdělil, že nejprve byla hospitalizovaná v nemocnici, a poté to, že se její stav natolik zhoršil, že již lékaři nedokázali pomoci. Ingrid zemřela. A to byl pro většinu lidí velký šok a pochopitelně nechápali, jak se to mohlo stát a co mohlo být příčinou.

Lékaři mají vysvětlení

Lidé si stále pokládali otázku, jak je možné že Ingrid tak náhle zemřela, když jí nic nebylo. Na vše však dokázal odpovědět až samotný lékař, který se ptal. Zda s ní nebylo během dne něco v nepořádku. Jakmile se dozvěděl o jejím pádu, měl jasno. Právě v tu chvíli prodělala mozkovou mrtvici. Dodal, že pokud by to alespoň jednoho člověka napadlo a ten zavolal záchranku, tak Ingrid rozhodně mohla žít. Není totiž nic výjimečného, že po prodělání mrtvice nepřijde smrt hned, ale i několik hodin. V tom je zákeřnost tohoto zdravotního problému.

Roli hrají hodiny

Jakmile se objeví příznak toho, že pacient utrpěl mrtvici, je třeba jednat. Roli zde hrají především hodiny a dá se říci, že hraniční dobou je 3 hodinový interval od chvíle, kdy dojde k příznakům mrtvice. Pokud se do této doby dostane pacient k lékaři, je velká šance na jeho záchranu. Samozřejmě platí, že čím dříve to bude, tím lépe. Pokud by byla Ingrid zavolána sanitka, která by přijela do desítek minut, mohla být stále na živu.

Jak mrtvici rozpoznat?

Pokud nechcete riskovat zdraví svých přátel, je třeba si pamatovat, jak se dá taková mrtvice poznat. Jakmile se někomu přihodí něco zcela nečekaného, je třeba jednat. A to tak, že postupně vyzkoušejte každý ze 4 bodů, které vám pomohou odhalit, zda se jedná o mrtvici, nebo se nejedná o nic vážného. O jaké body jde?

  • Úsměv – Požádejte dotyčného člověka, aby se usmál. Je prokázáno, že krátce po mrtvici to tělo nezvládne, jelikož nelze perfektně ovládat svou mimiku.
  • Mluvení – Požádejte dotyčného člověka, aby řekl několik vět na jakékoliv téma. Ani to se mu krátce po prodělané mrtvici jistě nebude dařit.
  • Pohyb – Požádejte dotyčného člověka, aby zvedl ruce nad hlavu. Pokud mu to půjde jakkoliv komplikovaně, je to jasný znak, že něco není v pořádku.
  • Jazyk – Požádejte dotyčného člověka, aby na vás vyplázl jazyk. Pokud se bude různě kroutit, bude zakřivený, nebo bude mít dotyčný s vyplazením problémy, také to značí, že je třeba být na pozoru.

Co dodat na závěr? Buďte vždy maximálně na pozoru a pokud se stane neočekávaná věc, jako je pád a podobná situace, vzpomeňte si právě na tyto 4 body. Vyzkoušet je trvá jenom pár minut. A právě těchto pár minut dokáže mnoha lidem zachránit životy.

Líbil se vám článek?

Tisk

Budete překvapeni, co se stalo po záchraně psa z obchodování s masem. Takový zvířecí vděk jste ještě neviděli

ZE ŽIVOTA
Obchodování s masem je celosvětově obrovským problémem. Mediálním prostorem každou chvíli proletí zpráva o špatném zacházení se zvířaty, které během…

Hotel pro rodinu s dětmi je nejvhodnější volbou pro rodinnou dovolenou

PR články
Čeká vás rodinná dovolená a již teď máte obavy, jak to s dětmi zvládnete? Je dopředu třeba dostatečně promyslet, kde se…

5 faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku

PR články
Na kvalitě našeho spánku rozhodně záleží, protože to, jak dobře se vyspíme, ovlivní celý náš následující cen. Nedostatečný či nekvalitní…

6 znaků, které Vám prozradí, že jste potkali někoho z minulého života!

ZE ŽIVOTA
Myslíte si, že tento život je to jediné, co na světě prožijete? Nebo je Vaše mysl natolik otevřená, že připouští…

Dneska pro Vás máme opět malý vizuální test: Ověřte si, jaký máte postoj k životu!

ZAJÍMAVOSTI
Věci, kterých si nejdříve všimnete, mohou být odrazem Vašeho vnitřního stavu. Dvojsmyslné obrázky, jsou zde od toho, aby Vám pomohli…

Muž samouk ručně vyrábí roztomilé plyšové stvoření

ZAJÍMAVOSTI
Jak byste reagovali, kdyby vaše plyšové zvířátko náhle ožilo? Děti by zřejmě měli obrovskou radost, rodiče by pravděpodobně byly už…

Věděli jste, proč jsou býci těmi pravými kandidáty na post Vašeho životního partnera?

ZE ŽIVOTA
Lidičky narození ve znamení býka, na přelomu duben/květen, jsou pod silným vlivem Venuše. To jednoduše znamená, že se jedná o…

Tato jednoduchá otázka Vám může pomoci pochopit, co je pro Vás v životě nejdůležitější!

ZAJÍMAVOSTI
Dnes jsme si pro Vás přichystali psychologický test, který se skládá z jediné otázky. I když jde jen o jednu…

RYCHLÝ A FANTASTICKÝ NEPEČENÝ BANÁNOVÝ DEZERT – PŘÍPRAVA TRVÁ 15 MINUT

RECEPTY
Potřebovat budeme : 300g – máslové sušenky 3ks – vanilkový pudink 9 lžic – cukr 1 l – mléko 200…

Je pro Vás těžké pravidelně cvičit? Zde je 5 triků, jak zůstat stále motivovaná!

TIPY A TRIKY
Právě když máte pocit, jako byste se konečně dostali do pevného tréninkového režimu, stane se něco hrozného: Ztrácíte motivaci, jste…