David Hampl
11 ledna, 2019

Pokud bychom seřadili orgány podle důležitosti, je třeba říci, že na prvním místě bude rozhodně mozek. Je mnoho orgánů, které umí lékaři i nahradit, ale  moku toto říci nejde. I proto je důležité myslet na to, aby nebyl poškozovaný. S tím souvisí fakt, že mnoho lidí má různé špatné návyky, které vedou právě k tomu, že svůj mozek rapidně poškozují. To se následně podepisuje na řadě jejich schopností a vlastností. Zmapovali jsme 10 takových návyků, které jsou ty vůbec nejhorší.

Absence snídaně

Vstanete a hned začnete řešit věci, které vás  celý den čekají? Velká chyba. Nejenom, že na nutnost snídaně odkazují dietologové a také výživový poradci. Upozorňují na ni také lékaři. Důvodem je to, že tento špatný návyk může poškozovat vaše zdraví. To proto, že když nesnídáte, může výrazně kolísat hladina cukru v krvi. Dále je problém v tom, že tělo nezíská potřebné živiny. A jelikož je nezíská ani mozek, může být z tohoto důvodu dlouhodobě poškozován.

Málo spánku

Během něho tělo odpočívá, nabírá energii, stejně jako regeneruje. Spánek má stejný vliv i na vnitřní orgány, včetně mozku. Pokud má člověk spánku nedostatek, podepisuje se to negativním způsobem na tom, že je mozek přemáhán a nedokáže regenerovat. Vlivem toho se může snižovat počet mozkových buněk a tak i budoucí výkon mozku.

Přemíra cukru

Říká se, že cukr je tichý zabiják. Má vliv na obezitu, stejně jako na vznik cukrovky, ale i na to, v jakém stavu je náš mozek. Bohužel problém dnešní doby je v tom, že cukr je doslova všude. V mnoha jídlech a nápojích, které koupíme v obchodech i fast foodech. Pokud budete konzumovat více cukru, než je zdrávo a než vaše tělo snese, rozhodně tomu vašemu mozku nijak neprospějete. Naopak.

Přejídání

Každý ví, že přejídání vede k nadváze a následně také k problémům, jako je vyšší cholesterol a riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. Nutno ale říci, že přejídání ovlivňuje také lidský mozek. Poškozují se tak stonky daného orgánu, které nepřenášejí informace tak efektivně, jak by měly. Postupem času se to může podepsat na duševním zdraví konkrétních jedinců.

Kouření

Neodpustíte si cigaretu? Potom poškozujete nejenom sví plíce, ale poškozujete tím také svůj mozek. Že má kouření přímou spojitost s rakovinou, to ví i malé dítě. Mnoho lidí ale zapomíná i na to, že má spojitost s lidským mozkem a vznikem mnoha nemocí. Jednou z těch prokázaných a velmi častých je nebezpečná a komplikovaná Alzheimerova choroba.

Přehřívání hlavy

Jste zvyklí nosit pokrývku hlavy nejenom v zimě, když jsou mrazy, ale doslova neustále? Pokud ano, je to velký problém. Důvodem je to, že tím zbytečně ohříváte svou hlavu a tedy i svůj mozek. A stejně jako u jiných orgánů lidského těla, i tady může nadměrné zahřívání daného orgánu škodit. A pokud se nezvládne sám ochladit, může to vést k poškozování.

Špatné prostředí

Žijete na místě, kde je smog, kde jsou nečistoty v ovzduší a kde rozhodně není příjemně? V takovém případě platí podobná situace, jako v případě kouření. Opomíjet nelze ani zanedbávání určité ochrany například ve vašem zaměstnání, kde můžete být vystaveni prachu. Pokud je to možné, doporučujeme nosit roušku, popřípadě i masku.

Přepínání organismu

Chcete toho během dne stihnout více, než je reálně možné? Když se tento stav opakuje den za dnem, výrazně své tělo přepínáte a to se následně projeví na tom, jak se cítí. A jak také funguje. Dlouhodobé přepínání organismu vede jak k únavě a možnému kolapsu, tak vede i k tomu, že nadměrně zatěžujete svůj mozek, který takovou nadměrnou zátěž nemusí zvládat.

Málo přemýšlení

Mozek je vcelku zajímavým orgánem, jelikož je třeba ho cvičit, trénovat a také posilovat. A to pomocí celé řady podnětů. Jde hlavně o pravidelné přemýšlení. Pomoci mohou křížovky, kvízy, ale také i televizní soutěže. Pokud svůj mozek netrénujete a nepoužíváte ho tak, jak by si zasloužil, bude ztrácet svou kapacitu a doslova dojde k tomu, že vám zakrní.

Sdílejte článek