Víte jaký symbol co znamená. Až to zjistíte, už nikdy se nebudete bát dát oblečení do pračky, do sušičky, nebo na žehlicí prkno.

Kupujete si často nové prádlo nebo máte doma spoustu věcí? Pak jistě víte, že každý textil má na sobě bílou nebo jinak barevnou visačku nebo štítek, který udává základní informace o výrobku. Mimo text se tam nachází také celá řada symbolů, které nám mají říct, jak máme s prádlem nebo textilem zacházet. Upřímně si přiznejte, znáte všechny symboly a víte, co znamenají? Dnes si povíme, co některá z nich znamenají.

Symboly jako cesta

Znaky, které jsou uvedené na fotografii s čísly, jistě dobře znáte, resp. viděli jste je a víte o nich, ale možná netušíte, k čemu jsou dobré a co znamenají. Říkají nám, jak správně textil čistit, jak jej prát, zda jej můžeme žehlit atd. Stejně tak prozrazují, co je s textilem zakázáno dělat a co jim škodí. Pokud chcete, aby vám nové šaty vydržely, co nejdéle, měli byste tyto symboly vzít na vědomí a řídit se podle nich. Ušetříte navíc spoustu peněz, času i nervů. Nyní si ukážeme, co jednotlivé symboly znamenají.

Jedna až deset

Číslo 1 znamená pouze ruční mytí, manuální, mytí textilu. Textil tedy nedávejte do pračky, ale vždy jej pouze v ruce vyperte. Číslo 2 znamená zvláštní druh čištění. Šaty tedy neperte doma, ale odneste je do čistírny, kde je odborně vyčistí.  Číslo 3 znamená opět ruční mytí. Tentokrát pod tekoucí vodou ideálně do 30 °. Číslo 4 znamená opět ruční mytí ve vodě, ale tentokrát voda musí mít alespoň 30 °. Číslo 5 znamená ruční mytí nebo mytí automatické. Tentokrát teplota praní nesmí překročit hranici 30 ° a musí splňovat pomalé ochlazování a odstřeďování při nízkých otáčkách.

Čtěte také: Oslňující vepřové ragú se sýrovou omáčkou a žampiony! Manžel už k rýži nic jiného nechce

Číslo 6 znamená ruční nebo mechanické praní na 30 ° s pomalým mácháním, nízkou rychlostí a prádlo se nesmí ručně ždímat. Číslo 7: tkanina obsahuje chlornan, a proto je nutné použít pouze studenou vodu a počkat do úplného rozpuštění prášku. Číslo 8: při praní není povoleno chlorové bělidlo. Číslo 9: je nutné použít žehličku. Číslo 10: žehlička musí mít až 110 ° a platí zde stejná pravidla jako u materiálu z nylonu, polyesteru, acetátu atd. Při žehlení vynechejte páru.

Deset až patnáct

Číslo 11: žehlička má mít až 150 °F a při žehlení lze použít vlhký hadřík. Číslo 12: žehlička může mít nejvyšší teplotu 200 °. Šaty jsou vyrobeny ze lnu, bavlny, a proto je před žehlením trochu namočte, postříkejte vodou. Číslo 13: zákaz chemického čištění. Číslo 14: zákaz chemického čištění a používání rozpouštědla. Číslo 15: zákaz chemického čištění, použít maximálně uhlovodík.

Patnáct až dvacet

Číslo 16: zákaz chemického čištění, pouze s uhlovodíkem a směsí trichlormethanu. Číslo 17: zákaz chemického čištění, použití uhlovodíku, přidat malé množství vody a řídit teplotu sušení. Číslo 18: zákaz chemického čištění, použít uhlovodík se směsí trichlormethanu a přidat malé množství vody a řídit teplotu sušení. Číslo 19: praní a vysoušení v bubnu pračky. Číslo 20: zákaz ždímání a sušení v sušičce.

Dvacet až dvacet pět

Číslo 21: nízká teplota sušičky a přátelské prostředí. Číslo 22: možnost vyšších teplot v sušičce. Číslo 23: možnost sušení v sušičce. Číslo 24: šaty mohou být sušeny v sušičce, ale bez předchozího máchání a odstřeďování. Číslo 25: šaty nechat vysušit přirozeně.

Co s hedvábím

Oděvy vyrobené z přírodního materiálu (hedvábí) perte jemně a pečlivě, a vždy s použitím vhodných prostředků. Oplachování nebo změkčování je povoleno. V případě ručního mytí je zakázáno používat kartáč a ždímat. Oděvy z hedvábí oplachujte vodou o teplotě 20 až 25 °C. Sušte jej ve stínu nebo doma ve tmě a nikdy v blízkosti topení. Před žehlením jemně namočte a namáčejte i během žehlení. Možná na šatech najdete i jiné znaky. Každopádně je vždy dobré se řídit těmito znaky a vyhnout se tak nepříjemnostem.