Víte jak nejrychleji vyléčit opar? Máme pro Vás hned několik tipů

 

Každý, kdo už zažil výskyt herpesu, dobře zná jeho doprovodné projevy jako bolest či svědivé nebo pálivé pocity vycházející z koutků úst. Dokonce se člověk může cítit i celkově nemocně, jakoby se ho mírně dotýkala chřipka.

Nejhorší na oparu je to, že se objeví tehdy, když je to nejméně příhodné, jako například před večírkem, společenským akcí či jinou speciální událostí.

Čtěte také: 10+ mikroskopických fotografií orgánů a procesů lidského organismu, které Vám vyrazí dech. I toto se odehrává v této chvíli ve Vašem těle!

Herpesy a opary jsou horečnaté puchýře způsobené virem HSV. Jde o tentýž virus, který způsobuje genitální herpes, akorát se liší podtypem.

Jak a u koho nejčastěji dochází k nákaze?

HSV viry se šíří prostřednictvím přímého kontaktu s nakaženými lidmi.

Virus lze získat například tehdy, pokud políbíte jiné s aktivním puchýřům. Někdy dokonce stačí, pokud se dotknete ruce člověka, který se předtím dotkl svého puchýře jen pár minut předtím. Také se stačí po někom napít a opar je na světě.

Zvýšenému riziku nákazy herpesových viry čelí i:

  • jednotlivci s potištěným imunitním systémem
  • novorozenci
  • starší lidé
  • onkologičtí pacienti
  • lidé s transplantovaným orgánem
  • HIV pozitivní jedinci

Nejčastějším spouštěčem onemocnění je stres. Dopomoci k němu však může například i náhlá změna počasí, zvláště nadměrné vystavení se slunečnímu záření.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

1) Začít by mělo zdravou stravou
Bez zásahu se herpes ztratí obvykle do 10 až 14 dní. Když se však objevil po fyzickém nebo emocionálním vyčerpání a stresu, je třeba dostat tělo zpět do formy, aby ho dokázalo potlačit.
Doporučuje se konzumovat stravu bohatou na čerstvé ovoce, zeleninu, libové maso a celozrnné pečivo, nejlépe během celého roku, nejen v době nemoci.
Také je dobré se vyhýbat cukru, sladkostem, jídlům rychlého občerstvení, nezdravým trans tukům a umělým sladidlům, barvivům a příchutím.

2) Prevence a včasná léčba
V memento, kdy začnete pociťovat svědivé pocity, které předcházejí rozvinutí oparu, začněte s léčbou.
Preventivní opatření fungují lépe než následná léčba po vypuknutí onemocnění. Kromě toho, pokud se nasadí prostředky hned, výrazně se zkrátí trvání puchýřů herpesu.

3) Česnek
Česnek je naším nejoblíbenějším lékem na mnohé zdravotní potíže, protože je přirozeným antibiotikem. Česnek se může aplikovat přímo na postižené místo a dokáže během 30 minut zničit všechny viry v dosahu, snížit otok a urychlit hojení. Pokud se Vám podaří s ním zachytit puchýře před jejich vytvořením (například během fáze svědění), dokážete tak dokonce zabránit jejich vzniku.
Jen jedno malé upozornění: Česnek nenechte na pokožce či rtech déle než pár minut. Bývá totiž dost agresivní a pokud byste ho nechali příliš dlouho, mohl by podráždit či dokonce vypálit pokožku.

4) Čistý surový med
Med se již po dlouhé věky považuje za jeden z nejlepších přírodních léků a válečníků s infekcemi. Když výzkumníci léčili první výskyt herpesu pomocí přípravku Aciclovir a druhý pomocí medu, výsledek byl ten, že u medu bylo dosaženo o 43% kratší dobu hojení puchýřů na rtech a o 59% kratší čas při pohlavního oparu.

Uvedený výzkum byl proveden na 16 pacientech s historií opakovaného výskytu oparu. Kromě uvedeného zkrácení času se u nich dosáhlo i výrazné snížení bolesti a výskytu strupů.

Med se jednoduše aplikuje tak, že ho nanesete na postižené místo a necháte ho působit. Med nanášejte alespoň 4 krát za den, případně jej mějte natřený na pokožce stále během celého dne.

5) Kokosový olej
Kokosový olej je nejlepším přírodním zdrojem mastných kyselin se střední délkou molekul, které jsou schopny proniknout do bakterií a virů obalených lipidy, mezi které patří i viry herpesu.

Po vniknutí do viru mu tyto mastné kyseliny naruší vnější obal a doslova ho obnaží a tím zabijí.

6) Peroxid vodíku
Peroxid vodíku se nejčastěji používá k dezinfekci malých ranek a odřenin.
Tento běžný domácí prostředek však má i mnohé další prospěšné využití, včetně schopnosti vysušení a zahojení oparu.

Namočte čistý chomáček vaty, případně jiný aplikátor, do peroxidu vodíku a přiložte si ho na postižené místo na pokožce nebo rtech. Přidržte ho tam, dokud nepocítíte štípání.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

7) Aloe vera
Aloe vera je dnes široce známá svými léčivými účinky na pokožku od mírných poranění, popáleniny od slunce až po různé další kožní problémy.

Naneste na postiženou pokožku trochu gelu z čerstvě vyříznutého listu aloe vera několikrát za den. Výrazně se sníží projevy nepohodlí, které způsobuje herpes.

Jak zabránit návratu herpesu
Na závěr vám nabídneme ještě pár rad, pomocí kterých byste měli být schopni zabránit nebo alespoň výrazně zredukovat frekvenci výskytu nepříjemných oparů.

Snižte si tělesné pH
HSV viry oblibě teplé, vlhké a kyselé prostředí. Pokud se u vás herpes často opakuje, je to možná i v důsledku vašeho příliš nízkého pH, čemu se někdy říká acidóza.

Konzumujte méně potravin s vysokým glykemickým indexem jako například brambory, pečivo, těstoviny a další obiloviny, které snižují pH. Zvyšte konzumaci ovoce a zeleniny tak, aby tvořily přibližně 35% z vašeho kalorického příjmu. Vyhýbejte se konzumaci potravin s vysokým obsahem nezdravých tuků a zpracovaných potravin. Ty mohou táhnout pH vašeho těla směrem dolů.

Mějte dostatečný příjem alkalizujících minerálů jako hořčík, vápník a draslík ve stravě, případně užívejte tyto minerály ve formě doplňků stravy (mnohé z nich se nacházejí právě v ovoci a zelenině).

Snižte příjem cukru a sladkostí, jako například ty v slazených nealkoholických nápojích nebo dalším nezdravém sladkém jídle. Vyhýbejte se vysoce fruktózový sirup vždy, když se to jen dá.