Víte, kde získat vitamín D a k čemu ho vlastně potřebujete? Doporučujeme Vám to vědět, jde totiž o životně důležitý vitamín!

Vitamín D aneb vitamín pro silné kosti. Tento tzv, „sluneční vitamín“ má však mnohem širší škálu přínosů pro Vaše zdraví!

[hana-code-insert name=’google‘ /]O čem je řeč?

Produkovaný působením UV světla na Vaši pokožku, vitamín D hraje hlavní roli v mnoha situacích od Vaší imunity až po srdeční onemocnění. Až 6 % celkové populace však nemá dostatečné množství vitamínu D, především pak kvůli nedostatku slunečního záření v zimním období a kvůli nadměrné péči před sluncem.

K čemu je tento vitamín dobrý?

Zesiluje stavbu kostí

Nedávná studie společnosti Cochrane Collaboration ukázala, že vitamín D v kombinaci s vápníkem, obzvláště v dětství, pomáhá zabránit zlomeninám a osteoporóze ve starším věku.

Zvyšuje energii

Studie provedená Newcastleskou univerzitou potvrdila, že doplňky vitamínu D pomáhají zvýšit mitochondriální aktivitu, „baterie“ uvnitř každé buňky, které zvyšují energii.

Zvyšuje imunitu

Sluneční vitamin reguluje buňky lymfocytů imunitního systému tak, aby Vás chránil před nachlazením, chřipkou a dalšími infekcemi.

Chrání Vaše srdce

Dánská studie zjistila, že osoby s nejvyšší hladinou vitaminu D měly až o 64 % nižší pravděpodobnost srdečních záchvatů a až o 40 % méně pravděpodobných onemocnění srdce.

Kdy tento vitamín potřebujete?

Předchozí pokyny doporučují doplňky vitamínu D pro těhotné a kojící ženy, děti do pěti let, osoby starší 65 let, osoby s tmavší pokožkou, osoby, které se skryvají před slunečním zářením, nebo se nedostávají často ven. Nicméně revidované pokyny z roku 2016 doporučují doplnění každému člověku v období od října do dubna, kdy slunce není dostatečně silné.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Jak ho do svého těla dostanete?

Jídlo

Mezi dobré zdroje patří mastné ryby, vejce, játra a obohacené potraviny, jako jsou obiloviny, náplně a sušené mléko.

Vstřebávejte sluneční paprsky

Denní expozice na slunci, bez ochrany před slunečním zářením, cca 15 minut, zkrátka tak, abyste se nespálili.

Doplňte ho

Ani správná strava, ani expozici na slunci v zimním období nedodá tělu dostatek vitamínu D, takže se v zimním období doporučuje užívat denní dávku vitamínu D3.

Protože se jedná o vitamín rozpustný v tucích, vezměte si ho s hlavním jídlem, abyste zvýšili jeho vstřebání.

Pak-li že se Vám článek líbil, nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli a rodinou :-)!