Vlastimil Harapes: Rakovinu odhalili náhodou, po nebezpečném pádu! Metastázy byly již v celém těle!

Slavný baletní mistr Vlastimil Harapes (†77) nás bohužel opustil příliš brzy. Rychlý průběh rakoviny, která se u něj objevila po nešťastném pádu, byl tragickou tečkou za posledními těžkými roky jeho života. Ztráta milované manželky Hany Zagorové ho hluboce poznamenaly a výrazně ovlivnily jeho duševní pohodu.

Harapes se po smrti své bývalé ženy Hany Zagorové v létě 2022 prakticky uzavřel do sebe. Odmítal účast na jejím pohřbu, neboť to pro něj bylo příliš bolestné. Další ránou pak byla smrt jeho velmi dobrého přítele a kolegy Antonína Procházky, který mu byl oporou a dopomáhal mu. Tato ztráta ho ještě více poznamenala a on se začal stranil lidí.

Nešťastný pád odhalil vážné zdravotní problémy

Podle blízkých se v posledních měsících s Vlastimilem Harapesem něco dělo. Byl posmutněný, málomluvný a uzavřený do sebe. Zřejmě bojoval se zdravotními problémy, které však nechtěl řešit s lékaři. Situace se zkomplikovala když utrpěl nešťastný pád. Přivolaná sanitka ho převezla na vyšetření do Fakultní nemocnice v Motole.

Čtěte také: Tělo a duše jsou pevně propojené. Jak s tím můžete pracovat?

Při rentgenovém vyšetření plic lékaři odhalili, že Harapes má blízko srdce nádor, který nebyl operovatelný. Následná podrobnější vyšetření pak ukázala, že má metastázy i v dalších orgánech. Stav slavného tanečníka byl kritický.

Facebook

Poslední dny v nemocnici a rozloučení s legendou

Vlastimil Harapes byl převezen do Fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kde lékaři bojovali o jeho život. Bohužel rakovina byla příliš agresivní a po krátké době slavný baletní mistr podlehl svému onemocnění.

Rozloučení s Harapesem uspořádá 27. května pražské Národní divadlo, jehož byl emeritním členem. Ve Zlaté kapličce se přijdou poklonit nejen kolegové a přátelé, ale i početní fanoušci. Harapes byl v baletu Národního divadla od roku 1971 a v letech 1990 až 2003 dokonce působil jako umělecký šéf baletního souboru. Za svou celoživotní práci v baletu v roce 2012 obdržel Cenu Thálie.

Facebook

Odkaz baletního mistra

Vlastimil Harapes byl jednou z nejvýraznějších osobností českého baletu. Svou taneční kariéru zahájil v Národním divadle v Praze, kde působil více než 30 let. Během této doby se stal uznávaným baletním mistrem a choreografem, který výrazně ovlivnil vývoj českého baletu.

Harapes byl nejen skvělým tanečníkem, ale také pedagogem, který vychoval celé generace tanečníků. Jeho choreografie byly oceňovány doma i v zahraničí a on sám získal řadu prestižních ocenění, včetně Ceny Thálie. I po odchodu z aktivního tance zůstal Harapes spjat s Národním divadlem a dále se věnoval pedagogické činnosti.

Odchod Vlastimila Harapese je velkou ztrátou pro celou baletní komunitu v České republice. Byl to nesmírně talentovaný a pracovitý umělec, který svým přístupem a láskou k baletu inspiroval spoustu mladých tanečníků. Jeho odkaz bude žít dál prostřednictvím těch, které vychoval, a v nezapomenutelných choreografiích, které vytvořil.

Zdroj: Ahaonline.cz