Vstaňte, zajděte na zahradu a podívejte se, zda na ní neroste tato rostlina. Pokud ano, doporučujeme být na pozoru. Vypadá nevinně ale je velmi nebezpečná. Co může hrozit a komu? Zjistěte to! -
Menu

Vstaňte, zajděte na zahradu a podívejte se, zda na ní neroste tato rostlina. Pokud ano, doporučujeme být na pozoru. Vypadá nevinně ale je velmi nebezpečná. Co může hrozit a komu? Zjistěte to!

Podívejte se na fotografii této rostliny a ihned vyrazte na svou zahradu. To proto, abyste zkontrolovali, zda vám zde tato rostlina neroste. Na první pohled sice vypadá neškodně, ale opak je pravdou. Může být velmi nebezpečná, a to samozřejmě pro každého člověka. Zajímá vás, co je to za rostlinu a co může hrozit, když se s ní dostanete do kontaktu? Podívejte se.

O jakou rostlinu se jedná?

Víte, o jaké rostlině konkrétně mluvíme? Pokud ne, seznamte se s ní. Je to Bolševník Sosnowského. Název rostlina získala podle botanika, který ji objevil, popsal a tedy i zařadil do seznamu světových rostlin. Stalo se tak již v roce 1944 a jejím objevitelem byl Dmitrij Ivanovic Sosnowsky. Nutno říci, že ten se následně dočkal i řady obviňování z toho, že to byl právě on, kdo ji dovlekl k nám do Evropy.

Domovina rostliny byla zcela jinde. Byl to Kavkaz, odkud se dostala i do Evropy. A to i kvůli zmíněnému botanikovi, který pár exemplářů přivezl a také je i pěstoval. Nutno říci, že na masivním rozmachu v sedmdesátých letech ale velká podíl neměl. To za ní lobbovali hlavně zemědělci, kteří ji chtěli používat jako krmivo pro zvířata. Později se ukázalo, že je pro ně toxická a způsobuje jim řadu problémů. V tu chvíli ale bylo s eliminací pozdě.

Najdete ji nejenom na své zahradě

Kromě toho, že ji můžete najít na své zahradě, ji můžete najít také volně v přírodě. Bolševník se dnes celkem nekontrolovaně šíří a když je snaha ho eliminovat, nikdy se nic nepovede stoprocentně. Pokud vám v okolí roste, doporučíme ho vykopat i s kořeny a spálit. Uděláte dobře jak pro přírodu, tak samozřejmě i pro sebe. Proč?

V čem je rostlina tak nebezpečná?

Jaká je ona nebezpečnost bolševníku? Obsahuje takzvané furokumariny, což jsou pro lidské tělo toxické látky, které by neměly přijít do styku s pokožkou. A to z důvodu, že ji mohou výrazně popálit. Jsou známé i případy, kdy se vlivem nadměrného působení této látky objevily popáleniny druhého i třetího stupně. A to krátce po samotném kontaktu.

Pokud se u vás začnou objevovat podobné potíže po kontaktu s rostlinou, místo důkladně omývejte studenou vodou a v případě větších komplikací okamžitě navštivte lékaře. Někdy mohou být tyto popáleniny i životu nebezpečné. A to i u dospělých jedinců, na tož u dětí. Pokud je máte, dohlížejte na svou zahradu a její okolí ještě důkladněji.

Líbil se vám článek?

Tisk
DŮM A ZAHRADA

Vzala starý kýbl, dala do něho tři dřevěné kůly a…

Ukážeme vám jedinečný nápad na vytvoření hezkého a velice jednoduchého stolečku. Návod je opravdu snadný a zvládne ho zrealizovat úplně…
DŮM A ZAHRADA

Naplnil si latexové rukavice cementem… a pak o 2 dny…

Je jedno, zda máte v plánu vytvořit zajímavou dekoraci na vaši zahradu, nebo chcete někoho postrašit v době, kdy se slaví Halloween.…
DŮM A ZAHRADA

Rakovina v rodině, život i dům v troskách! Kdo je…

Říká se, že ty nejzajímavější osudy píše sám život. A tento příběh je jeden z těch případů, který za to můžeme…
DŮM A ZAHRADA

Rýmovník je univerzální pomocník nejen v boji s nachlazením. Jak…

Rýmovník, nenápadná rostlina, kterou má pro její skvělé účinky doma stále více lidí. Jak naznačuje její název, je vítaným pomocníkem…
DŮM A ZAHRADA

Tato žena změnila svůj život ze dne na den. Dnes…

Myslíte si, že rok je příliš krátká doba, než aby se ve vašich životech něco mohlo dramatiky změnit? Omyl, i…
DŮM A ZAHRADA

Stará bouda byla na likvidaci, ale tento muž ji proměnil…

Pokud máte to štěstí, že bydlíte v domku se zahradou, určitě často přemýšlíte nad tím, jak by se tento prostor dal…