Vstaňte, zajděte na zahradu a podívejte se, zda na ní neroste tato rostlina. Pokud ano, doporučujeme být na pozoru. Vypadá nevinně ale je velmi nebezpečná. Co může hrozit a komu? Zjistěte to! -
Menu

Vstaňte, zajděte na zahradu a podívejte se, zda na ní neroste tato rostlina. Pokud ano, doporučujeme být na pozoru. Vypadá nevinně ale je velmi nebezpečná. Co může hrozit a komu? Zjistěte to!

Podívejte se na fotografii této rostliny a ihned vyrazte na svou zahradu. To proto, abyste zkontrolovali, zda vám zde tato rostlina neroste. Na první pohled sice vypadá neškodně, ale opak je pravdou. Může být velmi nebezpečná, a to samozřejmě pro každého člověka. Zajímá vás, co je to za rostlinu a co může hrozit, když se s ní dostanete do kontaktu? Podívejte se.

O jakou rostlinu se jedná?

Víte, o jaké rostlině konkrétně mluvíme? Pokud ne, seznamte se s ní. Je to Bolševník Sosnowského. Název rostlina získala podle botanika, který ji objevil, popsal a tedy i zařadil do seznamu světových rostlin. Stalo se tak již v roce 1944 a jejím objevitelem byl Dmitrij Ivanovic Sosnowsky. Nutno říci, že ten se následně dočkal i řady obviňování z toho, že to byl právě on, kdo ji dovlekl k nám do Evropy.

Domovina rostliny byla zcela jinde. Byl to Kavkaz, odkud se dostala i do Evropy. A to i kvůli zmíněnému botanikovi, který pár exemplářů přivezl a také je i pěstoval. Nutno říci, že na masivním rozmachu v sedmdesátých letech ale velká podíl neměl. To za ní lobbovali hlavně zemědělci, kteří ji chtěli používat jako krmivo pro zvířata. Později se ukázalo, že je pro ně toxická a způsobuje jim řadu problémů. V tu chvíli ale bylo s eliminací pozdě.

Najdete ji nejenom na své zahradě

Kromě toho, že ji můžete najít na své zahradě, ji můžete najít také volně v přírodě. Bolševník se dnes celkem nekontrolovaně šíří a když je snaha ho eliminovat, nikdy se nic nepovede stoprocentně. Pokud vám v okolí roste, doporučíme ho vykopat i s kořeny a spálit. Uděláte dobře jak pro přírodu, tak samozřejmě i pro sebe. Proč?

V čem je rostlina tak nebezpečná?

Jaká je ona nebezpečnost bolševníku? Obsahuje takzvané furokumariny, což jsou pro lidské tělo toxické látky, které by neměly přijít do styku s pokožkou. A to z důvodu, že ji mohou výrazně popálit. Jsou známé i případy, kdy se vlivem nadměrného působení této látky objevily popáleniny druhého i třetího stupně. A to krátce po samotném kontaktu.

Pokud se u vás začnou objevovat podobné potíže po kontaktu s rostlinou, místo důkladně omývejte studenou vodou a v případě větších komplikací okamžitě navštivte lékaře. Někdy mohou být tyto popáleniny i životu nebezpečné. A to i u dospělých jedinců, na tož u dětí. Pokud je máte, dohlížejte na svou zahradu a její okolí ještě důkladněji.

Líbil se vám článek?

Tisk
DŮM A ZAHRADA

Už nikdo ho nebudete kupovat naložený ve skleničce. Stačí jít…

Letní horka udeřila letos brzy, a tak není divu, že se v tomto horku snažíme jít svěžejší a čerstvější potraviny –…
DŮM A ZAHRADA

Chcete mít krásnou zahradu nebo okolí domu? Tyto doplňky a…

Pokud máte zahradu, určitě často přemýšlíte, jak ji co nejlépe využít, jak ji zkrášlovat a dodat ji na zajímavosti. I…
DŮM A ZAHRADA

Budete překvapeni co se stane, když rajčata zalijete vodou s…

Čerstvě utržené rajče z vlastní zahrádky je pochoutkou samo o sobě. Ne vždy ale chtějí růst tak, jak bychom si přáli.…
DŮM A ZAHRADA

Vypěstujte si nádherné pokojové rostliny, které vám bude každý závidět.…

Milujete květiny a rostliny všeho druhu? Pak se vsadíme, že i pokud bydlíte v bytě nebo domě bez zahrady, jsou vaše…
DŮM A ZAHRADA

Pohádková dovolená: chtěli byste strávit léto v těchto chatičkách jako…

Když se řekne pohádková dovolená, každý si představí něco trochu jiného. Protože každý z nás má trochu jiné preference. Na tom,…
DŮM A ZAHRADA

Pozor na to, jak se staráte o své orchideje! Mnoho…

Kdo by neměl rád orchideje? Vždyť jde o jedny z nejkrásnějších květin. Je až s podivem, jak dobře tahle květina z pralesů prospívá…