Také milujete pokojové květiny? Mezi ty jedny z nejoblíbenějších patří bezesporu orchideje. Jsou nejen pěkné na pohled, ale také vzbuzují dojem luxusu. A to nepochybně také proto, že dokáží kvést kdykoliv v průběhu roku.

Proč používat nálev z bramborových slupek?

Orchidej potřebuje hlavně vlhko, světlo a dostatek živin z půdy. Právě pro orchideje je opravdu výjimečně vhodný vývar z bramborový slupek. Je to neobvyklé, ale zato přírodní a velmi účinné. Pro pěstitele je naprosto zásadní, že je to také:

  • Nejjednodušší způsob hnojení a nejlevnější hnojivo
  • Bramborové slupky odstraňují bakterie z půdy

Bramborový nálev je v podstatě přírodním zdrojem živin a také minerálů potřebných pro zdraví rostliny. Má velký vliv také na kvalitu květů. Tímto nálevem můžete zalévat ale také fialky, kaktusy, fíkusy nebo jiné pokojové květiny a rostliny.

Vyrábíme hnojivo ze slupek

Co tedy budete potřebovat? Postačí vám zhruba 3 až 6 kusů brambor, ke kterým přidáte 1 litr vody. Brambory oloupejte a jemně nakrájejte. V hrnci zavařte vodu, kde následně přidejte slupky a vařte je po dobu 15 minut. Nyní stačí vývar nechat zchladnout a přecedit.

Jak hnojivo používat?

Připraveným hnojivem, či chcete-li vývarem z bramborových slupek, zaléváme rostliny zhruba jednou za 2 týdny. Vývaru si nepřipravujte příliš hodně najednou, pokud tedy nemáte velké množství květin a jiných pokojových rostlin, protože vám vydrží v lednici zhruba asi jen 14 dní.

Alternativně lze toto hnojivo připravit také jako prášek. Vyžaduje to usušení bramborových slupek. Ty je potřeba důkladně vymačkat a co nejvíce zbavit vlhkosti, přičemž následně se suší v troubě po dobu 3 až 4 hodiny při 100 stupních. Lze zvolit také sušení na suchém teplém místě, které vám pak bude trvat 10 až 12 dní. Následně slupky rozdrtíme mixéru a hnojíme jednou měsíčně pod kořeny rostlin.

Sdílejte článek