Vyhazujete skořápky od vlašských ořechů? Až si přečtete tento článek tak zjistíte, že se jedná o skutečně velkou chybu. Během roku budete rádi, že je doma máte. K čemu mohou posloužit?

Vlašské ořechy můžete jíst samotné, stejně jako se hodí do různých dezertů, nebo mohou být dobrým doplňkem na posypání zmrzliny nebo cereálií. I když se dají koupit už vyloupané, většina lidí je kupuje se skořápkou a potom si je vyloupou doma. Děláte to tak stejně? Potom jste zcela určitě vyhazovali i skořápky, pro které jste neměli žádné využití. Až zjistíte, na co se dají použít tak budete litovat, že jich takové množství skončilo v odpadkovém koši.

Inspirace u našich babiček

Schválně se svojí babičky zeptejte a můžete si být jisti tím, že vám odpoví zcela jasně. Tedy že vám řekne, že když loupala ořechy, tak skořápky nikdy nevyhazovala. Věděla totiž, jak se dají správně využít. Inspirujte se proto svými babičkami a nechávejte si je také. A proč? Podíváme se na několik důvodů, které by vás dost možná ani nenapadli.

Jak skořápky využít? Uvařte si z nich čaj

A jak se dají skořápky využít? Je to velmi jednoduché. Stačí, když si z nich vytvoříte jeden z nejznámějších nápojů na světě. Máme na mysli čaj. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Stačí vložit skořápky do vody a vařit tak dlouho, dokud voda mírně nezhnědne. Potom stačí přecedit a přidat do nápoje trochu šťávy z citronu, popřípadě také med. Následný postup už je velmi jednoduchý. Čaj z lískových ořechů stačí pravidelně pít, a to jak teplý, tak samozřejmě studený. V první řadě výrazně prospěje vašemu hrdlu, a to už jenom tím, že jím protéká. Následně tělo využije látky, které jsou ve skořápkách obsaženy a které se dostaly do samotné vody.

Čtěte také: Problémy se zády a jejich časté bolesti jsou známou civilizační chorobou. Jak jim předcházet a jak je léčit? Nemusíte ani k lékaři, ani do lékárny. Stačí to správné cvičení. Jak by mělo vypadat? Zjistěte to!

Zlepšují krevní oběh

Prvním důvodem, proč si skořápky od ořechů nechávat je rozhodně to, že pomáhají zlepšovat krevní oběh. Ať už máte se svou krví cokoliv, buďte si jisti tím, že právě skořápky od vlašských ořechů dokážou pomoci. Zajistí nejenom to, že krev bude proudit tak jak má, ale mohou se pozitivně podepsat také na optimalizaci vašeho krevního tlaku.

Pomáhají ředit krev

U mnoha lidí má krev velkou hustotu, což se může negativně podepsat na vzniku různých sraženi na dalších zdravotních problémů. Cesta k jejich eliminaci je přitom velmi jednoduchá. Stačí využít účinné látky, které obsahují skořápky vlašských ořechů. Tyto látky zajistí, že krev bude dokonale rozředěna tak, jak má být.

Eliminují kašel

Pokud nastydnete a máte kašel, není vždy nutné chodit do lékárny pro produkty, které jsou plné chemie. Je mnohem lepší použít přírodní metody léčby. A právě tady mohou opět pomoci obyčejné skořápky z vlašských ořechů, které rozhodně nejsou věcí, která by se měla vyhazovat. Právě naopak.

Odstraní žaludeční vředy

Ty jsou velkým zdravotním problémem současné doby. Žijeme ve stresu a ve spěchu a to se negativně podepisuje právě na našem zdravotním stavu. Pokud vás žaludeční vředy začínají trápit, může být dobrým pomocníkem právě i něco tak obyčejného, jako je skořápka z vlašského ořechu. Zkuste ji a přesvědčte se sami.

Prospívá kostem

Skořápky od ořechů jsou také velmi dobrým zdrojem vápníku. Ten je v lidském těle důležitý hlavně proto, že zajistí pevnost našich kostí. Pokud je chcete mít v pořádku a pokud hledáte hlavně přírodní zdroj vápníku, je to právě skořápka, která vám ho může nabídnout.

Zklidňuje poranění kůže

V tomto případě nevařte čaj, ale uvařte si klasický odvar. Do něho namočte kapesník a ten přiložte na vaší kůži. Jedná se o skvělou první pomoc ve chvíli, kdy vás trápí třeba píchnutí od komára, nebo také ve chvíli, kdy máte ekzém, vyrážku, nebo jiný kožní problém. Tento odvar vaši kůži nejenom zklidní, ale také ji dokáže pomoci rychleji zregenerovat. Navíc musíme dodat, že pro dobré účinek skořápek jsou výtažky z nich využívány také v řadě komerčních produktů, které koupíte v lékárnách.

U problémů s kůží však nemusíte používat nutně jenom odvar, jelikož pomoci může také tinktura. Stačí jenom skořápky namočit do silného alkoholu. Buď do lihu, nebo můžete použít i obyčejnou vodku. Po 2 – 4 týdnech je léčivá tinktura hotová.

Nejsou to jenom skořápky. Pomoci mohou i listy ořechů

Výše uvedený výčet ukazuje na to, jak prospěšné jsou samotné skořápky, které jistě nebudete vyhazovat. Nyní se podíváme i na to, že prospěšné jsou i další části. A to ořechové listy. Pokud jde o jejich hlavní pozitiva, tak musíme zmínit to, že mají anestetické, dále také dezinfekční, ale i protizánětlivé účinky. Vhodné jsou také ve chvíli, kdy je vaším cílem snížení krevního cukru.

Zapomínat nelze ani na to, že prospívají dýchacím cestám. Umí také podpořit růst vlasů a zlepšovat lidskou pleť. To vše hlavně díky jejich složení. Zde dominuje nejenom vitamin C. Zapomínat nelze také na silice, třísloviny a flavonoidy. To vše je koktejlem, který našemu tělu přijde vhod.

Jak se listy používají?

Ani tady se nemusíte být jakkoliv složité přípravy, jelikož i zde si z listů můžete připravit velmi chutný čaj. Stačí zhruba jedna hrst sušených ořechových listů, která je dávkou na jeden hrnek čaje. Příprava je stejná jako u klasiky. Nechte je zhruba 10 minut louhovat a potom daný nápoj vypijte. Tak prospěje hlavně vašemu tělu jako celku. Daný odvar však můžete používat i na vlasy nebo na kůži. V takovém případě ho přímo vmasírujte do pokožky hlavy, nebo s ním potírejte kůži.