Vyhodit pomerančovou kůru? Nikdy! Bude se hodit na očistu domácnosti i provonění interiéru!

Jak mít domácnost jako pověstnou klícku? Možností je nakoupit množství různých čisticích prostředků a pustit se do práce. Je však důležité mít na paměti, že všechny reklamami propagované výrobky jsou nejen neskutečně drahé, ale často obsahují velmi agresivní chemikálie, které ohrožují lidské zdraví i okolní prostředí, zejména spodní vody. Mnohem efektivnější je sáhnout po ekologických prostředcích, které se navíc vyrábí z odpadu. Ano, z pomerančových slupek, které by jinak v lepším případě skončily na kompostu, v horším ve směsném odpadu.

Pomerančovou kůru nevyhazujte!

Jistě si mnozí vzpomínají na dobu, kdy se sušila pomerančová kůra na topeních a nosila v papírových sáčcích do školy. Školy, které nasbíraly nejvíce, pak dostaly odměnu, někdy ani to ne. V té době se nepoužívala příliš k potravinářským účelům jako je tomu dnes, kdy se přidává jemně drcená do bábovek, buchet či jiných dezertů, ale sloužila pro farmakologické účely. Ze sušené pomerančové kůry se získávala látka hesperidin, která je základní složkou léků na cévy a žíly, mimochodem tímto způsobem se vyrábí tyto prostředky dodnes. Ale jak použít sušené pomerančové slupky v domácnosti?

https://www.pexels.com/

Šup s nimi do sklenice

Nejen v rámci zero waste životním stylu se vyplatí schraňovat pomerančové slupky i dnes. Pro výrobu domácího čističe se nemusí sušit, ale po oloupání dužniny se vloží do zavařovací sklenice. Nemusí se příliš pěchovat, jednoduše se naskládají do nádoby o objemu, který se podaří v domácnosti rychle naplnit, a obsah se zalije klasickým osmiprocentním kvasným lihovým octem až po okraj. Sklenice se uzavře pomocí šroubovacího víčka a odloží na tmavé místo o pokojové teplotě na dva týdny. Pozor, aby se k nádobě nedostaly děti nebo domácí zvířata.

Čtěte také: Jak zajistit, aby česnek vydržel čerstvý po celý rok?

Použití domácího čističe

Po odležení se obsah nádoby přecedí a přelije do uzavíratelné skleněné nádoby a používá se jako běžný octový čistič. Oproti němu není octová vůně tolik intenzivní, naopak má nádech po citrusech. Směs se může používat jako koncentrovaný čistič s dezinfekčními účinky při úklidu koupelny a toalety, případně jej zředit vodou při mytí podlahy. Po umytí stačí opláchnout čistou vodou a vše je dokonale čisté. A co se sušenými slupkami? Dobře poslouží namísto drahých osvěžovačů vzduchu. Stačí je aranžovat jako pot-pourri do zdobené sklenice a postavit na krb nebo do koupelny na vanu.

Zdroj: xitrosti.com