David Hampl
29 května, 2019

Delfíni jsou opravdu chytrá zvířata. Dokázal to jeden z nich, když připlul jednoho večera k potápěči. Tímto potápěčem byl Keller Laros a jednalo se o noční potápění 11. ledna 2013 v Manta Ray Kailuha-Kona na Havaji. Tento potápěč spatřil, jak se k němu blíží delfín. Nejednalo se o žádného drobečka, byl to opravdu velký delfín. Věděl, že tato zvířata umí být i nebezpečná, a proto se na něj díval s ostražitostí. To, co se pak dělo, bylo pro potápěče překvapením.

Delfín mu chtěl něco ukázat

Zdálo se, že zvíře po potápěči něco chce. Vůbec se člověka nebál a proplouval kolem něj. Jakoby mu chtěl něco ukázat. A tak Keller Laros zpozorněl. Namířil na něj svou baterku a pozoroval ho. Pozorněji se zadíval na to, co mu delfín naznačuje. Všiml si, že delfín měl na boku ránu od háčku a byl celý zamotaný do rybářského vlasce. Potápěč nelenil ani chviličku a naznačil zvířeti, aby k němu připlul.

Delfín se člověka nebál

Delfín se k potápěči skutečně přiblížil. Jakoby rozuměl jeho pokynům. Potápěč tak mohl začít delfína postupně rozmotávat. A ten držel, věděl, že mu člověk pomáhá. Trpělivě vyčkal až do konce, kdy z něho potápěč odstranil poslední dostupný kousíček vlasce. Vlasec byl natolik zamotaný, že na něj potápěč musel použít nůžky. Delfín se nebál, ani když mu odstraňoval vlasec z okolí tlamy. Dokonce si nechal odstranit i zaseknutý háček, což pro něj muselo být bolestivé – přesto na člověka nezaútočil.

Malý kousek přece jen zbyl…

Potápěči se ale přece jen nepodařilo vlasec odstranit úplně – v oblasti rány to bylo pro delfína příliš bolestivé. Zůstal tam ale jenom kousíček. Osvobozený delfín pak s klidem odplul tam, odkud se objevil. Potápěč může jen doufat, že už se mu podobná patálie nikdy nestane (i když by mu jistě pomohl znova a rád).

Sdílejte článek