Vypěstujte si nádherné pokojové rostliny, které vám bude každý závidět. Výsledek není spojený s kupovanou chemií, ale naopak přírodními hnojivy, které prospívají každé rostlině. Která hnojiva jsou nej? -
Menu

Vypěstujte si nádherné pokojové rostliny, které vám bude každý závidět. Výsledek není spojený s kupovanou chemií, ale naopak přírodními hnojivy, které prospívají každé rostlině. Která hnojiva jsou nej?

Milujete květiny a rostliny všeho druhu? Pak se vsadíme, že i pokud bydlíte v bytě nebo domě bez zahrady, jsou vaše pokoje plné květináčů, které kvetou květinami všemožných barev a tvarů. Tato záliba je velice pěkná a rozhodně vám udělá mnoho radosti. Ne vždy se ale rostlinám daří tak, jak bychom si představovali. Květiny v květináči totiž nemají možnost čerpat živiny z půdy, a proto je nesmíme zapomínat pravidelně přihnojovat. Jen tak budou naše pěstitelské úspěchy opravdu skvělé.

Hnojit ano, ale přírodně

Hnojit tedy musíte. Jenže kupovat syntetická hnojiva je nejen nákladné, ale hlavně také ne příliš ekologické. Ne každá květina také umělá hnojiva době přímá a může se snadno stát, že vám kvůli nevhodnému hnojení uhyne. Je tedy vždy lepší volit varianty přírodních hnojiv, které jsou neméně účinné, a přitom levné a snadno dostupné.

Jaká hnojiva jsou nejlepší?

Mezi nejoblíbenější přírodní hnojivo patří kávová sedlina. Ta umí půdu prokypřit a provzdušnit a rostlinám dodat sílu k růstu a květu. Velice se osvědčil také studený odvar z brambor. Až tedy příště budete vařit brambory na oběd, vodu nesolte a po uvaření ji nevylévejte. Nechte vodu vychladnout a poté tímto vývarem rostliny zalévejte. Podpoří to jejich růst a vitalitu.

Podobně funguje i odvar z velkého množství obilovin jako jsou rýže, pohanka nebo jáhly. Tuto vodu tedy také nikdy nevylévejte, ale použijte ji jako součást běžné zálivky. Důležité je nezapomenout, že taková voda samozřejmě nesmí být slaná. Vývar z obilovin obsahuje křemík, železo i fosfor, což jsou všechno minerální látky zcela nezbytné pro růst a vitalitu rostlin.

Populárním řešením je i odvar z cibule. Ten má totiž řadu skvělých účinků, které vaše pokojové rostliny velmi ocení. Jde zejména o:

  • Odvar z cibule ničí patogenní mikroflóru a zabraňuje množení plísní a bakterií.
  • Pomáhá ničit mšice a jiné parazity.
  • Podporuje růst a sílu květu.

Odvar vyrobíte tak, že vložíte cibulové slupky do dvou litrů teplé vody a krátce povaříte. Dva dny poté nechejte odvar odstát, než jej začnete používat k zálivce. Cibulový odvar při řeďte vodou a zalévejte jím rostliny pravidelně jedenkrát do týden.

Jak podpořit zdraví vašich květin

Pokud se vám nedaří květiny dlouhodobě pěstovat, může být na vinně i něco jiného než vaše neschopnost. Často jde třeba o nevhodné umístění rostliny. Některým nesvědčí, když jsou na přímém slunci, jiné zase špatně snáší temno a chlad. Důležitá je i vlhkost vzduchu a celková teplota v místnosti. Je zřejmé, že když budete tropické rostliny pěstovat dohromady v místnosti s květinami, které mají raději zimu, jedněm se dařit nebude. Roli hraje i správný výběr květináče a zeminy. Pokud s pěstováním začínáte, nechte si raději poradit od odborníků. Není jedno, zda je půda taková či maková a zdá má květináč ve spodku dírku či ne. Někdy dokonce hraje roli i materiál květináče.

Líbil se vám článek?

Tisk
DŮM A ZAHRADA

Už nikdo ho nebudete kupovat naložený ve skleničce. Stačí jít…

Letní horka udeřila letos brzy, a tak není divu, že se v tomto horku snažíme jít svěžejší a čerstvější potraviny –…
DŮM A ZAHRADA

Chcete mít krásnou zahradu nebo okolí domu? Tyto doplňky a…

Pokud máte zahradu, určitě často přemýšlíte, jak ji co nejlépe využít, jak ji zkrášlovat a dodat ji na zajímavosti. I…
DŮM A ZAHRADA

Budete překvapeni co se stane, když rajčata zalijete vodou s…

Čerstvě utržené rajče z vlastní zahrádky je pochoutkou samo o sobě. Ne vždy ale chtějí růst tak, jak bychom si přáli.…
DŮM A ZAHRADA

Pohádková dovolená: chtěli byste strávit léto v těchto chatičkách jako…

Když se řekne pohádková dovolená, každý si představí něco trochu jiného. Protože každý z nás má trochu jiné preference. Na tom,…
DŮM A ZAHRADA

Pozor na to, jak se staráte o své orchideje! Mnoho…

Kdo by neměl rád orchideje? Vždyť jde o jedny z nejkrásnějších květin. Je až s podivem, jak dobře tahle květina z pralesů prospívá…
DŮM A ZAHRADA

Chcete mít dokonalou zahradu, která bude plná krásných okrasných rostlin,…

Každý, kdo má zahradu, touží po jednom jediném. A je jedno, zda se jedná o zahradu v zahrádkářské kolonii, nebo u…