David Hampl
3 dubna, 2019

Pokud bychom měli určit, jaká surovina v kuchyních je v rámci většiny domácností po celém světě nejvíce využívaná, brambory by určitě figurovali někde na vrcholu tohoto žebříčku. Dost možná by se jim podařilo vystoupat až na samý vrchol! Pokud bychom se ovšem lidé zeptali, jestli mají nějaké zkušenosti s jejich pěstováním, jen hrstka z nich by odpověděla kladně. Samozřejmě, že ti z vás, kteří žijí v bytech, mají možnosti značně omezené. U lidí s domy a přilehlými pozemky je to ovšem s podivem.

V dnešní době se ceny všeho kolem nás rapidně zvyšují a dokonce i brambory tomuto trendu neunikly. Pokud vás tedy jejich vysoká cena dlouhodobě trápí, určitě byste měli nad domácím záhonem začít uvažovat. Zvláště proto, že vám v tomto článku poradíme, jak efektivně vypěstovat 40 kg brambor na jednom metru čtverečním! Připraveni na sběr informací? V tom případě směle pokračujte k následujícím řádkům, protože to, co jsme si pro vás nachystali, opravdu stojí za to!

Není potřeba mít rozsáhlá pole ani velkou zahradu

Greg z Irska je vášnivým zahrádkářem a pěstitelem různých užitkových plodin. Právě on přišel s nápadem, jak dokázat i bez velké zahrady nebo pole vypěstovat opravdu velké množství brambor, které vám vystačí prakticky na celý rok. K tomu, abyste tento plán zvládli uskutečnit, budete potřebovat pouze desky o délce přibližně 80 cm a výšce kolem 12 až 13 centimetrů. Na jednu přihrádku budete takové desky potřebovat čtyři.

Dále je potřeba zakoupit samozřejmě také sadbové brambory, jejichž výběr závisí samozřejmě na vás, protože se jich dnes na trhu nachází opravdu celá řada. Pokud vám ovšem můžeme doporučit, vyplatí se vsadit na brambory pozdní, které dozrávají v horizontu 90 dní. Brambory budete muset do něčeho umístit, takže i kompostovaná zemina je naprostou nutností, bez které se v dalších krocích neobejdete.

Jak efektivně pěstovat brambory? Provedeme vás tím krok za krokem

Jako první si musíte zhotovit „základ věže“, ve které budete brambory posléze pěstovat. K tomu vám dokonale poslouží například staré desky z bedniček, přepravních palet a nebo také dřevěných sudů. Někteří lidé dokonce místo dřevěných desek volí staré pneumatiky, které již nehodlají pro svůj vůz využít. My ovšem zůstaneme u dřevěné klasiky, protože ta na oko působí podstatně lépe.

Rohy věže budou tvořeny čtyřmi dřevěnými kolíky, do kterých se později zakotví dřevěné desky. Kolíky musíte poctivě zatlouct do země, aby vám celá konstrukce v budoucnu nespadla. Dokonce i kompletní základna, kterou vytvoříte v dalším kroku, by měla být částečně ponořená v zemi, což zajistí potřebnou stabilitu.

Půda uvnitř konstrukce nám poslouží pro umístění naklíčených sadbových brambor, kterých můžete vložit přibližně osm až devět kusů, ale záleží samozřejmě na velikosti konstrukce. Brambory je potřeba překrýt vrstvou kompostové zeminy, která by měla dosahovat výšky osmi centimetrů.

Po několika dnech by se na povrchu měly objevit první zelené výhonky, které nám dají jasně najevo, že je potřeba vytvořit další rám kontrukce a také přidat kompostovou zeminu. Tímto způsobem můžete pokračovat i nadále, přičemž je vždycky důležité dohlédnout na to, aby výhonky alespoň ze třetiny trčely ven. V tomto pozvolném vrstvení pokračujte až do chvíle, kdy bude „komín“ dosahovat výšky 80 cm a brambory začnou kvést.

Pravidelné zalévání hraje zásadní roli

Brambory musíte stejně jako všechny ostatní záhony pravidelně zalévat. Tento úkon provádějte pouze na vrchním patře, odkud se vláha postupně dostane napříč jednotlivých pater až ke hlízám. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, musíte také pravidelně hnojit a tím doplňovat živiny, které tvorbě brambor určitě velice prospějí.

Sám vývojář Greg se léty praxe naučil, že vrstvu kompostové zeminy je dobré zakrýt vždycky ještě vrstvou slámy. Ačkoli vám tento postup může přijít poněkud zvláštní, tak sám Ir už roky získává z jedné takové věže více než 40 kg brambor, takže na ní zřejmě něco bude! Dokonce se k němu osobně jezdí mnoho lidí inspirovat, protože si sami s náročným pěstováním jednoduše nevědí rady. Vyzkoušejte proto jeho metodu a pokud vy osobně nemůžete, určitě ji doporučte svým známým, kterým se pěstování brambor zatím nedaří tak, jak by si nejspíš představovali.

Doufáme, že vám tento článek pomůže maximalizovat vaši sklizeň a že díky němu ušetříte i peníze, které jste doposud byli nuceni investovat do pravidelných nákupů brambor. Každá možnost snížit vysoké náklady na život je ve většině domácnosti vítaná a s pěstováním brambor tomu rozhodně není jinak.

Sdílejte článek