Borovicové nebo smrkové šišky jsou velmi pěkným přírodním dekorativním prvkem, který přímo dýchá vánoční atmosférou, jelikož kopírují základní větvenou strukturu jehličnatých stromů.

Drobné šišky se obvykle umisťují jako plastické elementy na vánoční či adventní věnce, lze je však také s trochou snahy a fantazie přetvořit do velmi pěkných a až neuvěřitelných vánočních ozdob s typickými zimními motivy.

S šiškami je možné pracovat různými technikami a kombinovat je s dalšími přírodninami, jako jsou větvičky či trvalé a sušené plodiny, ale i běžnými pomůckami pro DIY.

Jak na ozdoby ze šišek

Před vlastním vytvářením ozdob je potřeba si šišky nasbírat v různých velikostech podle toho, co přesně zamýšlíte vyrobit. Pro výrobky se hodí především pevné borovicové šišky s kónickým tvarem, které snadno dělit do požadovaných profilů. Pokud chcete vytvořit základní dekorace, postačí vám několik šišek stejné velikosti, pokročilé dekorace a ozdoby vyžadují větší variabilitu. Při sbírání je dobré se poohlédnout také po dalších přírodninách, které by mohly být využity, jako jsou plody šípku, drobné šišky modřínu, plody listnáčů či zelené větvičky jehličnanů.

Stromečky a hvězdy

Výhodou borovicových šišek je především pravidelná kruhovitá větvená struktura připomínající jehličnatý strom. Nabarvením na zeleno či stříbrným a bílým postřikem můžete získat dojem zasněženého jehličnanu, která je možné dále nazdobit drobnými korálky nebo mašličkou a zavěsit přímo na stromeček, nebo je usadit do květináče s drobnou hvězdou na vrcholku. Díky zužujícímu se tvaru je možné je aranžovat také do tvaru hvězdy, ať už pro zavěšení místo věnce nebo výrobu podstavce pro svíčku.

Zvířátka a jiné dekorace

Pokud si trochu pohrajete s tvarem šišky, můžete ji požít jako pevné tělo různých zvířátek. V tomto případě se používají pro dotvoření barevné bambulky a chlupaté drátky.

S šiškami lze pak pracovat podobným způsobem jako s kaštany – lze jim přidávat nožičky a hlavy, detaily srsti lze dotvořit skládáním lupínků šišek. Kromě zvířátek lze vytvářet také klasické veliké abstraktní dekorace z různých přírodních materiálů.

Sdílejte článek