Vyrůstali jste v 90. letech? Pokud ano, zkuste náš malý test. Kolik věcí z našeho seznamu poznáte? Pro neznalé musíme říci, že v té době to bylo zcela běžné

Na devadesátá léta mnoho lidí vzpomíná skutečně s láskou. A to proto, že se odehrálo mnoho zajímavých věcí, stejně jako lidé používali něco, čemu se dnes smějí. Dost možná si řadu věcí vybavíte, když si přečtete tento náš článek a když se také podíváte na jednotlivé fotografie. Jistě si vybavíte řadu věcí, které jste také měli a které byly v té době doslova nezbytností. Dnes se jim dost možná současná generace směje a jistě neví, k čemu jsou. Vy však víte. Nebo ne?

Obal kazety

Mít oblíbenou hudbu šlo mít jenom na kazetě. Kdo měl originální kazetu, ten byl král. S kazetou souvisel také booklet. Kdo ho jednou vyndal a rozložil, ten měl velké potíže složit ho do správné podoby. Dá se říci, že někdy se to asi nepovedlo.

Čtěte také: Ověřené domácí tipy, jak se zbavit zubních kazů a bolesti zubů!

Příroda

Nebyl to mobilní telefon, ani žádná chytrá elektronika. To, co v devadesátých letech bylo určené pro zábavu, to byla příroda. Také vzpomínáte na svá oblíbená místa, kde jste s kamarády trávili tolik volného času? Pevně věříme, že se na ně nedá zapomenout.

Počítačové hry

Dnes je výběr počítačových her obrovský. A jsou dostupné třeba i na mobilech. Jak tomu bylo dříve? Počítač mělo jenom pár vyvolených. A mezi samozřejmou výbavu patřily. Hry. A to v podobě karet, stejně jako nesmělo chybět hledání min a  později také pin ball.

Fotoaparát

Vyfotíte, prohlédnete, smažete nebo uložíte. To jsou výhody moderního digitálního focení. Dříve se však používal filmek. Ten byl na 32 snímků a tak si každý rozmyslel, co si vyfotí. Poté bylo třeba filmek vyvolat. Čekalo se týdny a výjimkou nebylo to, že mnoho fotek následně nevyšlo dle plánu.

Čtení všeho

Sedíte na toaletě a nudíte se? Potom berete do ruky vše, co je zde k dispozici. A čtete si obaly, jelikož je to jediná možnost trávení volného času v devadesátých letech. Tedy pokud jste nemysleli dopředu a na onu místnost jste si vzali noviny a časopisy.

Knihovna

Bylo to místo, kde bylo možné najít informace k práci do školy. Žádný internet, kde by se vše dalo najít a stáhnout. Byl to nejprve katalog knih, potom velký regál a v tom se našla kniha, ze které bylo možné čerpat. Dnes stačí pár kliků a práce do školy je úspěšně stažena z internetu.

Oblečení

Kdo neměl známé v zahraničí, ten byl odkázaný na to, co bylo k dispozici. A že výběr nebyl zrovna velký. A to jak s ohledem na druhy, tak s ohledem na design. Zapomínat nelze také na to, že nejmladší dítě nosilo vždy vše po svých sourozencích.

Moderní technika

Co do této skupiny patřilo? Bylo toho mnoho. Co třeba discman, který přehrával CD a sotva se vešel do kapsy? Nebo Windows 95, které byly doslova utrpením? A zapomínat se samozřejmě nedá ani na kličku u auta, která se otevírala jak zadní, tak samozřejmě také přední okénka.

Hudební výběry

Žádné Spotify, ani Youtube. Kdo chtěl svůj vlastní hudební mix, musel si ho nahrát na kazetu, nebo později vypálit na CD. A s tím samozřejmě souvisela nutnost napsat si také seznam jednotlivých tracků. Je jasné, že nejlepším místem je právě samotné CD.

Televize ve škole

Byla velká, byla jedna a pro využití byl pořadník. Potom se na danou hodinu slavnostně přivezla do třídy. Samozřejmě s ní bylo spojeno také video. Díky tomuto zázraku se mohly žákům pouštět různé dokumenty a jiné tematické pořady.

Psaníčka

Mobily nebyly a jediná možnost komunikace byla pomocí tužky a papíru. A tak vznikla velmi populární psaníčka. Bylo ohromné množství papíru, který se kvůli vzkazům popsal.

Sám doma

Nejpopulárnější film v televizi, který jasně odkazoval na příchod Vánoc? Byl to film Sám doma. Kdo žil v devadesátých letech, ten ho musí stále milovat a mít ho jako symbol Vánoc i nyní. Samozřejmě s nezapomenutelnou hláškou Harry, jdu do baráku. Ta je tím hlavním.

Hudba v televizi

Kde se hrála hudba od rána do večera? Byla to televize. A zde průkopník v podobě hudební televize MTV. Později se objevilo i několik dalších kanálů. Dnes už je málokdo, kdo si pustí hudbu z TV. V minulosti to ale byla jasná samozřejmost a něco zcela běžného.

Sbírka CD

Cédéčka plná hudby a to vše samozřejmě popsané a pečlivě poskládané v obalu. To, co je dnes dostupné online bylo v minulosti možné mít k dispozici jenom takto. Sbírka čítala i stovky kusů a neobešla se bez ní nikdy jakákoliv kvalitní párty.

Word Art

Co byl vrcholů grafiky? Rozhodně to byl Word Art. Množství stylů v oblíbeném textovém editoru Word, které umožnili zvolit si takovou variantu, která v té době, v devadesátých letech, bude dokonale vypadat. Smutné je, že toto písmo využívá i někdo v dnešní době.