David Hampl
25 února, 2019

Horečka u kojenců a miminek je něco, co je strašákem každé matky. Kdy je teplota v pořádku a kdy už je potřeba kontaktovat lékaře nebo jet do nemocnice? S následujícím tipem snížíte teplotu svého děťátka již v řádech několika minut. Snížením teploty dosáhnete dosažení většího pohodlí svého dítěte. A když u toho navíc nepoužijete žádné medikamenty, můžete si pogratulovat. Když už nic jiného, můžete na čas ulevit svému dítěti. Pokud by teplota opět naskočila, je zapotřebí kontaktovat lékaře.

Kdy je horečka u dětí nebezpečná?

Zvýšená teplota není příliš nebezpečná. Může být znamením, že se v dětském tělíčku děje něco mimořádného, což bude vyžadovat více pozornosti od vás. To pro vás může být vyčerpávající. V takovém případě je důležité co nejdříve snížit teplotu a poté své dítě pravidelně kontrolovat. Pokud se k teplotě ale navíc přidá chvění nebo třes, je to znamení, že tělíčko vašeho děťátka bojuje s infekcí.

Jak rychle snížit teplotu?

Existuje spousta „osvědčených“ tipů, jak snížit teplotu. To proto, že když má dítě horečku, základním a prvním krokem, který se každý rodič snaží udělat, je co nejrychleji srazit teplotu. Pokud jste již několik takových tipů vyzkoušeli, ve snaze vyhnout se užití medikamentů, možná už jste byli i zklamaní. Přesto ale nepolevujte a vyzkoušejte i tento náš trik, jak rychle snížit teplotu. Horečka je totiž vyčerpávající i pro dospělého, natož tak pro vaše miminko.

Rychlost je u horečky důležitá

Pro okamžitou úlevu od horečky zvolte ten správný postup. Jedině tak se vám může podařit minimalizovat veškeré škody, které může horečka způsobit. Pokud se vám horečku nedaří snížit, a vaše dítě ji má již několik dní, neváhejte navštívit pediatra. Při náhlém zjištění horečky ale můžete využít trik s použitím pouze dvou brambor.

Síla brambor – síla přírody

Skutečně vám postačí brambory. Vezměte si dvě větší, nebo tři menší brambory. Oloupejte je a dobře je omyjte. Na struhadle je nastrouhejte najemno. Takto připravené syrové brambory umístěte do dětských ponožek. To sníží teplotu do pěti minut a způsobí také to, že vaše dítě se ihned bude cítit lépe. To můžete poznat například na tom, že dítě se utiší a přestane plakat.

Je nutné odstraňovat teplotu vždy?

Pokud se vám zdá, že má vaše dítě horečku, je vždy lepší ověřit si to prostřednictvím teploměru. Občasné zvýšení teploty nemusí být nic mimořádného. Měříte-li teplotu rektálním teploměrem, pak se vždy snažte začít ovlivňovat až teplotu nad 38,5 °C. Pokud používáte klasický teploměr, který měří teplotu v podpaždí, ovlivňujte teplotu od 39 °C. (Teplota v podpaždí a v konečníku je totiž rozdílná – a to právě o půl stupně Celsia.)

Sdílejte článek