Využití octu v domácnosti – neuvěříte, co se stane, když jej nalijete do pračky -
Menu

Využití octu v domácnosti – neuvěříte, co se stane, když jej nalijete do pračky

Ocet má doma jistě každý, nevaříme z něj úplně denně, ale občas ho k ochucení jídel používáme. Kromě toho, že má prospěšné účinky na náš organismus – například pomáhá s redukcí váhy nebo posiluje imunitu v období chřipky – může být i velice účinný jako domácí prostředek na různé čištění. Budete velmi překvapeni, kde všude ho lze využít a ušetřit tak na drahých chemických výrobcích.

K odstranění skvrn z oblečení i namísto aviváže

Díky kyselosti je ocet skvělý k odstraňování skvrn. Dokonce si umí poradit s případy, kde běžný prací prášek zakoupený v obchodě začne selhávat. Stačí pořídit bílý vinný ocet, nastříkat ho na oblečení za pomoci rozprašovače nebo konkrétní skvrnu polít a následně vložit do pračky. Fleky a odolné nečistoty by měly být rázem pryč. Ocet klasickým látkám, které pereme na nesnížený počet stupňů, nikterak neublíží a v případě citlivějších kousků oblečení jej můžeme naředit s vodou. Dokonce ocet působí jako dobré změkčovadlo a lze jej používat místo aviváže. Přidáme-li navíc pro eliminaci typického zápachu vonný olej, stane se tato směs plnohodnotnou alternativou, která je přírodní a navíc výrazně levnější.

Vyčistí všechny domácí spotřebiče

Každý má někdy problémy s čištěním velkých nebo menších spotřebičů, které se snadno zamastí a velice špatně se udržují ve stavu zářivého lesku. K tomu vám opět pomůže díky svému jedinečnému složení ocet. Sporák nebo digestoř můžete vydrbat čistým octem, u opravdu odolných usazenin je dobré ho nechat nějakou chvíli působit. Výsledek bude okouzlující a spotřebič bude zářit jako nový. V případě mikrovlnné trouby je recept ještě jednodušší – stačí, když dáte ohřát čtvrtinu šálku octa společně s jedním šálkem vody a neuvěříte svým očím. V mikrovlnné troubě nezůstane nalepená ani jediná zaschlá nečistota. Stejně dobře jako v kuchyni poslouží ocet i v koupelně. Dokáže bezchybně umýt vanu nebo umyvadlo, že se mu nevyrovná ani velká řada nabízených speciálních čističů.

Obnoví zašlé šperky

Pomocí octa lze čistit i zlato, které je typické tím, že po delší době nošení černá. Zlato údajně vytahuje nemoci z těla – někomu změní barvu více, někomu méně, ale časem je pravidelné nošení znát na každém šperku. Pokud chcete jeho lesk a zářivost obnovit, ponořte prsten, náhrdelník nebo váš jiný poklad na zhruba patnáct minut do bílého octa a následně jej omyjte a dobře otřete. Bude vypadat, jako byste ho právě dostali nový.

Pro načechrání rýže

Další trik se už netýká čištění, ale stejně vám ho jako bonus prozradíme, protože je také velice užitečnou vychytávkou. Ocet se hodí i k načechrání rýže a velice dobře působí proti jejímu lepení. Do vařící vody přidáme lžičku bílého octu a následně v ní budeme rýži vařit. Sami uvidíte, že bude vzdušná a nebude se k sobě přichytávat. Ocet má zkrátka všestranné využití a byla by velká škoda ho nechat jen jako málo často používané dochucovadlo.

Líbil se vám článek?

Tisk
TIPY A TRIKY

Chcete mít dokonalá velikonoční vejce? Jsou za hodinu hotová a…

Jak barvíte svá velikonoční vejce vy? Sázíte na klasiku v podobě běžných barev? Nebo využíváte slupky z cibule? Či snad vytváříte obtisky…
TIPY A TRIKY

Sůl není jenom pomocníkem při vaření. Budete ohromeni tím, jaké…

Sůl nad zlato byla pohádka, která říkala, že bez soli se člověk nemůže obejít. Jednalo se o pohádku, která byla…
TIPY A TRIKY

Stačí málo a můžete si vykouzlit skvělé pantofle. Zvládnete je…

Pletené pantofle na dvou pletacích jehlách vypadají velmi roztomile a příjemně, a co je nejdůležitější, že vaše nohy nebudou mrznout.…
TIPY A TRIKY

Letos obarvěte velikonoční vajíčka jinak! A lépe. Bude vám stačit…

A jak barvíte velikonoční vajíčka vy? je to stále stejné? Tedy takové, že koupíte barvy v obchodě, smícháte je s vodou a…
Rozvod manželů
TIPY A TRIKY

Jak se rozvést co nejrychleji? Podejte elektronickou žádost o rozvod…

Když si dva přestanou rozumět, je někdy lepší, kdy „jdou od sebe“. Důvodů k neshodám může být mnoho, nejčastěji to…
TIPY A TRIKY

Stačí málo a zhubnete neuvěřitelných 7 kg za 8 dní!…

Některé ženy to znají až příliš dobře. Nadechnou se vzduchu, pomyslí na čokoládu, podívají se na brynzové halušky a je…