David Hampl
28 října, 2019

Včely jsou velmi prospěšným hmyzem. To proto, že opylují květiny a také proto, že vyrábějí med. A ten miluje každý. Většinou jsou včely chovány u včelařů v úlech. Čas od času může některá zamířit do našeho obydlí. Je třeba ji nezabíjet, ale nechat vylétnout. Takto se choval i muž, kterému do domu létalo včel stále více. Nepřikládal tomu nijak velký význam. Říkal si, že se buď v přírodě přemnožily, nebo má poblíž sebe včelaře, a tak se dostávají i k němu.

Počet včel začal být neúnosný

Jednoho dne už začal být počet včel v jeho domácnosti neúnosný, a tak se rozhodl, že raději zavolá profesionála. A právě ten se do jeho domu vypravil. Když dům obhlédl tak zjistil, že počet včel patrně není spojený s tím, že by byl poblíž včelař, nebo nějaký opuštěný roj v přírodě. Profesionál usoudil, že včely musí mít někde v domě hnízdo, a proto jich je poslední dobou tolik. To muže šokovalo, jelikož nevěděl, že mohou žít i v domě, nikoliv jenom v úlech.

Měl jich doma 50 000

Nakonec bylo identifikováno místo, kde by se včely mohly nacházet. A bylo opravdu netradiční, jelikož roj včel si našel místo ve zdi. Tedy v prostoru mezi samotnou stavbou a příčkou, kde byla jenom izolace a dále nic jiného. Právě tento prostor se jim jevil jako nejlepší a nejbezpečnější. A tak se zde usídlily a samozřejmě se tady také množily. A že jich nebylo málo. Podle odhadů likvidátora měl muž doma přes 50 000 včel. To je až nepředstavitelné množství a ani oslovení profesionálové se s takovým počtem nikdy nesetkali. Byla to však realita.

Povedlo se je zachránit a přesunout

Úkol byl jasný. Bylo třeba včely z domova muže nejenom eliminovat, ale bylo nutné je pochopitelně také zachránit. To proto, že jsou užitečné a neměly by se zahubit. Úkol to byl velký ale vše se nakonec povedlo. Byly vyndávány jednotlivé pláty a včely byly postupně přesouvány ke včelařům, kde dostaly nové útočiště v úlech.

Sdílejte článek