David Hampl
26 února, 2020

Máte rádi dekorace a vždy vás lákalo vytváření všemožných kousků? Co takhle krajka? Zkoušeli jste ji někdy vytvořit? Pokud ne, pak máte dnes obrovské štěstí, protože jsme si pro vás připravili naprosto jedinečný a jednoduchý návod, jak si takovou krajku vytvořit. Jste-li v této oblasti úplný začátečník, pak je to ještě lepší, protože budete moci začít pěkně od začátku a třeba se za nějakou dobu vypracujete v mistra tvorby kraje. V dnešní případě vám bude k výrobě krajky stačit obyčejná vidlička, kterou máte v kuchyňském příborníku.

Pár správných pohybů

Možná si říkáte, že výroba krajky je složitá věc, ale ve skutečnosti je nesmírně jednoduché. Člověk se jen nesmí bát a musí do toho jít s opravdovou touhou a chutí. Dnes se nemusíte bát žádných složitých postupů, protože vás naučíme jednoduchý způsob, při kterém budete potřebovat jen, již zmíněnou vidličku. Opět si možná říkáte, jak může taková vidlička pomoci že? Naprosto zásadně. Několik správných pohybů dokáže vytvořit krásnou krajku, která bude báječnou ozdobou.

Kovová vidlička je lepší

Vezměte si tedy vidličku a nit ve své oblíbené barvě a dejte se do práce. Základem je obmotávání nitě kolem jednotlivých hrotů vidličky. Vřele doporučujeme, aby zvolili takovou vidličku, která má alespoň 4 hroty. Bude se vám tak lépe pracovat. Jakmile budete mít několikrát obmotáno, přichází fáze protahování nitě středem. V tomto případě se nebojte silnějšího utažení, protože nit to už vydrží. Z toho důvodu je také vhodné použít kovovou vidličku místo plastové. Nakonec udělejte pro upevnění klasický uzel.

Titěrná práce nese ovoce

Teď přichází fáze, kde se prověří vaše zručnost a vytrvalost. Mezi jednotlivými nitěmi je potřeba vytvořit trochu místa, což nemusí být úplně snadné, ale my věříme, že to dokážete. Je na to vhodné použít jehlu, se kterou vám to půjde lépe. Pokračujte v provlékání a výrobě jednotlivých uzlů a pozorujte, jak se krajka začíná hezky tvořit a být zajímavá. Stále pokračujte a tvořte další oka. Je to titěrná práce, ale na konci to bude stát za to. Jakmile budete mít vše hotovo, stačí jen ustřihnout nebo uříznout zbylé nitě a konce zacelit pomocí zapalovače. Pro jistotu se podívejte na podrobný návod ve vloženém videu.

Sdílejte článek