David Hampl
24 ledna, 2019

V noci se má spát. To proto, aby člověk načerpal novou energii, aby dokázal dát odpočinout své mysli, stejně jako proto, aby člověk nechal zregenerovat své tělo. Stát se ale může situace, kdy se během noci doslova z ničeho nic vzbudíte. To je ještě v pořádku. Horší je, pokud se při takovém stavu nemůžete ani pohnout. Chcete hýbat rukama, ale nejde to. Chcete zvednout nohy a je to nemožné. Proč se tak děje a nakolik je tento stav nebezpečný?

Cítíte se jako paralyzováni

Je to velmi nepříjemný pocit, který rozhodně jako lidé nechceme zažívat. To proto, že se během něho cítíme jako paralyzovaní. Rozhodně není nic příjemného, pokud je člověk zcela při vědomí, ale nedokáže ovládat své tělo. Dokážeme lehce pohnout očima a hlavou a vidíme, že ruce i nohy máme a že jsou součástí našeho těla. Když s nimi ale chceme pohnout, nejde to. Jsme paralyzovaní, jako by nás něco drželo a nechtělo to pustit. A nejhorší je, že tento stav není sen, ale že se děje, při našem vědomí.

Problém zvaný spánková paralýza – jsou to démoni a nadpřirozené jevy?

Pro tento stav je používaný název spánková paralýza. To jenom potvrzuje, že se jedná o jev poměrně častý, který se může u lidé objevovat. Někteří dokonce uvádějí, že stav není spojený jenom s tím, že se nemohou pohnout. K daným stavům se přidávají také různé sny a halucinace. Jako, kdyby člověka něco neviditelného drželo a nechtělo ho pustit. A právě toho se chytá velká skupina lidí, kteří uvádějí, že spánková paralýza je dílem nadpřirozených bytostí a démonů. Ti napadají člověka, když je nejvíce zranitelný. Tedy ve spánku. Právě rychlým probuzením se lze s daným démonem krátce setkat, protože brání člověku v pohybu.

Co říkají lékaři?

Ti se spánkové paralýze samozřejmě věnují a také věnovali. A s jakým výsledkem přišli? Je jasné, že démoni a nadpřirozené síly s tímto stavem nesouvisí. Nic takového není, i když různé konspirační skupiny se snaží tuto teorii stále velmi rozdmýchávat. Bylo však provedeno několik testů a zkoumání na řadě jedinců, a to vždy se stejným výsledkem. Může za to naše mysl a tělo a její nekompatibilita.

Daný stav obvykle přichází během takzvané REM fáze spánku. Nejednou se stane, že se probudíte, ale ne všechny orgány na to dokážou včas zareagovat. To znamená, že část těla je ještě ve fázi spánku, zatímco druhá je v části bělosti. V podstatě vaše tělo ještě spí, ale váš mozek je již vzhůru. Mozek vydá signál k tomu, aby se mohly hýbat končetiny, ale vlivem toho, že je tělo ještě ve spánkovém režimu, tak tento pokyn neakceptuje a noha nebo ruka stále leží. Až za chvíli, kdy se vzbudí tělo, dojde k tomu, že bude vše normální.

Jak se dá těmto nepříjemným pocitům předcházet

Když už se spánková paralýza objeví, je na místě nepropadat panice a zachovat klid. Vzpomeňte si na to, že vás nenapadá žádný démon, ale že se vaše tělo nejprve musí sladit v tom, zda je vzhůru nebo zda spí.

Ideální je také vědět, jak se takovému problému dá efektivně předcházet. Je to celkem jednoduché. Stačí zajistit, aby vaše usínání a spánek byl bezproblémový. Zde je třeba si uvědomit, že ho může narušovat třeba těžké jídlo před spaním, mnoho problémů ve vaší hlavě, hluk v ložnici, příliš světla v ložnici, špatná teplota v místnosti, stres, konzumace léků, alkohol před spaním. Toto všechno může způsobit, že se během noci vzbudíte. Čím více eliminujete problémy s dobrým spánkem, tím menší je šance, že u vás spánková paralýza nastane. Pokud se snažíte a je stále hodně častá, je na místě navštívit lékaře. S vaším tělem se může dít i něco jiného a je to právě odborník, který problém nejenom diagnostikuje, ale přijde také s odpovídající léčbou.

Sdílejte článek