Vzhled a tvar vaší stolice vypoví hodně o vašem zdraví. Můžete rychle a snadno odhalit, co s vaším tělem vážně není v pořádku

O tomto tématu se běžně příliš nehovoří a mnohým z nás může být vůbec nekomfortní si o něm číst. Pravdou ale je, že je důležité o těchto věcech mluvit, protože hovoří o stavu našeho zdraví. Řeč je o stolici – jejím tvaru, konzistenci, barvě a dalších věcech. I když to pro vás nemusí být zvlášť příjemné, je vhodné zkontrolovat stav vaší stolice vždy po použití toalety a řešit případné nenadálé změny.

Stolice se může vyznačovat různými barvami, tvary, konzistencí i zápachem a každý z těchto ukazatelů něco znamená. Jak tedy má vypadat normální stolice? V tomto případě neexistuje všeobecně uznávaný standard pro to, co je považováno za běžné. Pro každého je to něco jiného. Záleží například na složení stravy, na věku, celkovém zdravotním stavu apod.

Tvar je nejlepším vodítkem

Většinou poznáte jakékoliv změny ihned na tvaru stolice. Lékaři obecně rozeznávají několik nejčastějších typů stolice. Prvním typem jsou tvrdé jasně oddělené bobky podobné například těm, které vylučuje koza. Ty jsou považovány za příznaky zácpy, tedy počínajícího problému.

Pokud je vaše stolice měkká, ale pevná, s jemnou strukturu nebo zcela hladkým povrchem, pak se dá považovat za zdravou a normální. Konkrétní tvar, délka a barva opět závisí na mnoha dalších faktorech.

Druhým extrémem jsou pak jednotlivé vodnaté bobky nebo stolice připomínající kaši. Jedná se pak již o průjem, který by se měl řešit, rozhodně nejde o normální stav. Při průjmu může snadno docházet k dehydrataci, takže není vhodné jej podceňovat.

Barva také napoví

Na potíže může ukazovat i barva. Pokud je stolice standardně hnědá, je vše v pořádku. Zpozornět byste měli, jestliže je až nápadně tmavá – může v sobě obsahovat krev. Může to být i výsledek žaludečního vředu nebo vysokého obsahu železa. Co naopak značí bílá stolice? Ukazuje většinou na onemocnění jater, jako je hepatitida a cirhóza.