David Hampl
22 února, 2019

Citrony jsou velice často v domácnosti používané do čaje, do salátů nebo při každodenním vaření. Navíc jsou opravdu zdravé a plné vitamínu C. Další věcí, která nás na nich ihned zaujme, je velice příjemná vůně, které se nevyrovná žádný osvěžovač vzduchu. Tu můžete mít doma neustále, pokud budete mít vlastní citronovník – je to rostlina nejen s příjemným aroma a s hezkým vzhledem, ale pokud budete šikovní a vytvoříte jí vhodné podmínky, může vás odměnit i zralými žlutými plody.

Co budeme potřebovat?

Předem je třeba říci, že citrony nejsou žádné fazole, kterým by v podstatě stačila jen vata a troška vlhkosti. Pro svůj růst potřebují speciální podmínky. Pro výsadbu si proto připravíme především úrodnou zeminu obsahující pokud možno vermikulit, rašelinu, perlit a přidáme také přírodní hnojiva. Důležité také je, abychom měli pro květináče slunné místo, popřípadě i pěstební lampu.

Není semínko jako semínko

Nejlepším místem, kde můžete semínka sehnat, jsou obchody, které se na prodej semen určených k pěstování specializují. Další skvělou možností je dostat citrus se semínkem od někoho, kdo si sám citronovník od semene vypěstoval a komu jeho rostlina plodí ovoce. Pokud tuto možnost nemáte nebo jste chtěli zkusit pěstování jen z klasického zakoupeného citronu, nezoufejte. I běžný organický citron vám může vyrůst ve strom. Dávejte však pozor na neorganické citrony; ty často obsahují neplodná semena.

Sázíme semínka

Čerstvě vyjmutá semínka z citronu namočte alespoň na hodinu do vody, aby změkla. Poté skalpelem nebo pinzetou odstraňte vrchní silnou vrstvu jejich obalu. Tyto pecky je třeba ihned zasadit do dostatečně vlhké zeminy s hnojivem. Květináč přikryjte čistou průhlednou plastovou fólií a upevněte její okraj lepenkou nebo gumičkou. Tužkou do fólie udělejte několik drobných otvorů. Vytvoříte tak pařeniště a semínka tak budou moci zároveň dýchat. Květináč je třeba umístit na teplé a slunné místo. Pokud máte lampu, není třeba používat obal ani dávat semena hluboko do hlíny a můžete si příjemné citronové vůně užívat už nyní.

Až rostlinka vyklíčí

Sázejte vždy více semínek, protože ne všechna se musejí ujmout a ne všechna musejí být dostatečně silná. Zem průběžně zvlhčujte, aby nevyschla a jinak nechávejte květináč zakrytý fólií. V průběhu několika týdnů by měly malé citrusovníky vyklíčit – až se tak stane, obal sundejte. Mladé rostlinky je vhodné mít minimálně 8 hodin denně na slunci a průběžně je hnojit organickým hnojivem. Dávejte pozor na škůdce a nemoci, ale postřik volte až pokud to bude nezbytné. Mrtvé hnědé lístky průběžně odstraňujte. Podle toho, jak vám citrusovník bude růst, přesazujte ho do dostatečně velkých květináčů. Důležité je udržovat dostatečnou vlhkost půdy, kterou tato rostlina potřebuje po celý život, zejména pak v prvních fázích po vyklíčení.

Sdílejte článek