Jak zachránit své dítě, když se začne dusit. Důležité informace pro všechny rodiče!

 

Stalo se Vám, že se Vaše dítě nebo vnouče v jednu chvíli začalo dusit, protože mu zaskočila polévka, maso, či zrníčko z ovoce? Nebo prostě jen pilo, či ve spánku mu zatekla do hrdla slina a začal neutuchající kašel, přidal se pláč a následné hrůzostrašné dušení? Jelikož se takovým momentům nelze preventivně vyhnout, je na místě znalost správných postupů, jak dítěti ulevit.

Jak tomu zabránit?

Následky navenek nevinného dušení při krmení, spaní nebo pojídání běžných denních pokrmů mohou být fatální. V Itálii postihne tragédie s nešťastným koncem ročně více než 50 rodin. Všemu by se přitom dalo vyhnout, kdyby rodiče a prarodiče věděli, jak se v takové situaci zachovat. Zabránit možnému neštěstí se dá jen tak, že budete znát ten správný postup.

Čtěte také: Máte doma kožené výrobky, ale bojíte se je vyčistit? Zde je ultimátní příručka Jak na to!

Chcete-li uspět musíte v momentě zohlednit všechno. V první řadě věk a vzrůst dítěte. Pokud jde o miminko, musíte sedět a dítě v rukou otočit tváří k zemi. Potom ho opatrně ale zároveň dostatečně intenzivně a rychle klepejte dlaní po zádech. Nezapomeňte, že dítě třeba bouchat od středu hřbetu směrem k okrajům.

[hana-code-insert name=’google‘ /]V případě, že má dítě více než 3 roky, otočte dítě směrem od Vás, zaklesněte si ho mezi kolena a nakloňte mu trup mírně dopředu. Hlavu musí mít dítě otočené k zemi. 5 krát ho udeřte dlaní do zad ve středové oblasti. Pokud to nepomůže. po několika sekundách postup opakujte, nikdy však nebouchejte souvisle bez přestávky, jinak byste dítěti mohli vyrazit dech. Musíte mu dát několik sekund na to, aby se mu dostalo alespoň trochy vzduchu.

Heimlichův manévr

Pokud obyčejné bouchání po zádech nezabere, je načase použít tzv. Heimlichův manévr. Namísto toho položte dítě na kolena tak, aby jeho hlava směřovala mírně dolů k podlaze. Jednou rukou dítě zachyťte, aby se Vám z nohou nesmyklo, druhou rukou mu začněte ukazováčkem a prostředníčkem tlačit do středu hrudníku. Zvýšením tlaku v hrudníku pomůžete dítěti vyloučit zbytek potravy. Sekvence úderů je pětkrát po sobě, pak krátká pauza a opět, dokud nepřijde pomoc.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]V případě, že dítě upadlo do bezvědomí, nezbývá, než během čekání na záchranku dávat dýchání z úst do úst. Po každém takovém zážitku se však doporučuje odvézt dítě na odborné vyšetření k lékaři. Ten zjistí, zda při podávání první pomoci nedošlo k poraněním nebo jiným potížím.

V tomto videu se můžete podívat na správny postup při Heimlichovu manévru.

https://youtu.be/aXaLc-AwX2g