Zašedlé nebo zažloutlé záclony nevypadají na oknech hezky, ale jak jim vrátit jejich původní vzhled? Je to tak snadné! Stačí vyzkoušet prověřenou metodu praní záclon, která není nikterak složitá a záclony zase budou zářit čistotou. Pomocí tohoto čištění zbavíte jemnou tkaninu také zápachu a zabarvení z kouře od cigaret nebo mastnoty od vaření. Jak na to?

Zaprané nebo špinavé zase mohou zářit

Líbí se vám vzhled nových záclon, které jsou bělostně čisté a vyjímají se na okně včetně dekoru, který je dobře viditelný? Nelámejte hůl nad zašedlými, zažloutlými nebo jinak špinavými záclonami, i ty mohou zase vypadat jako nové, stačí vědět, jak je správně vyprat. Touto metodou se zbaví polyesterová vlákna sazí, kouřového nádechu i mastných skvrn, které mohou ulpívat na jemných vláknech při vaření. Kromě polyesteru lze takto čistit také tylové záclony. O jakou metodu praní záclon jde?

V první fázi odstraňte mastnotu a zažranou špínu

A co budete na praní záclon potřebovat? V první fázi dostatečně velkou nádobu s teplou vodou, do které přidáte 1 kg kuchyňské soli, kterou ve vodě rozpustíte.

Do solného roztoku vložte záclony a nechte je namočené po dobu jedné hodiny.

Po hodině dobře vymáchejte, špinavou vodu vylijte a záclony properte ve studené vodě.

Druhá fáze vrátí záclonám původní vzhled

Poté naplňte nádobu opět teplou vodou a v této druhé fázi přidejte 30 ml ultra bílého Domestosu s bělicím účinkem.

Do dobře rozmíchané směsi v teplé vodě opět ponořte záclony a nechte hodinu namáčet. Namísto čisticího prostředku můžete také použít jedlou sodu nebo kypřicí prášek.

Po hodině špinavou vodu vylijte, záclony vymáchejte a dejte prát do pračky na režim pro praní záclon nebo na jemné praní, nezapomeňte nastavit odstřeďování na nejmenší otáčky, aby nedošlo k poškození vláken záclon.

Po vyprání záclony hned pověste na garnýž, aby se krásně narovnaly, záclony pak nemusíte žehlit vůbec nebo vyžehlit jen zmuchlaná místa s nastavením programu syntetika.  

Sdílejte článek