David Hampl
27 listopadu, 2019

Plynatost, větry, pšouknutí, ale třeba také prdy. To vše jsou názvy pro jednu a tu samou věc, která není ve společnosti příliš tolerována. Je považována za něco velmi špatného. Pokud se však na toto všechno podíváme ze zdravotního hlediska, je třeba říci, že bychom je zadržovat neměli. Můžeme uškodit svému zdraví, zatímco když je pustíme ven, tak mu výrazně prospějeme. Jak konkrétně?

Regulujte nadýmání

Je to jasné. Pokud vše zadržujete delší dobu, plyny se výrazně hromadí ve vašich střevech. Nejenom, že najednou mohou jít ven zcela neočekávaně, ale také mohou způsobit nepříjemné bolesti a tlaky v oblasti střev. Proto je lepší dát jim volný průchod. Není nic špatného jít stranou a tlak ve střevech snížit.

Eliminujte bolesti žaludku

Dlouhodobé zadržování může vést také k tomu, že vás začne celkem výrazně bolet žaludek. Můžete cítit určitá svalová napětí, stejně jako to mohou být například i křeče. A to není nic příjemného. Pokud chcete plyny vypustit, ale nejde to, začněte si žaludek lehce masírovat. Postačí mírně tlačit na břicho a krouživými pohyby uvolnit svá střeva a aktivovat ten správný pohyb. Uvidíte, že to pomůže.

Předcházejte problémům v tlustém střevě

Pokud plynatost zadržujete, může dojít k tomu, že se v tlustém střevě výrazně mění tlak. To následně může měnit svůj objem a mohou se dokonce objevit i možné problémy s prasklými cévami. Krev následně proudí i do stolice, což vás může znepokojit. Přitom stačí tlak snadno regulovat.

Ideální je plynatosti obecně předcházet

Pokud si nechcete komplikovat život tím, že budete muset plynu odpouštět, je vhodné tomuto stavu předcházet. Jak? Jako první je na místě vyřadit z jídelníčku ty potraviny, které mohou plynatost způsobovat. Dále se snažte jíst pomalu a žvýkat každé sousto. Také tělu přidejte pohyb. To je kombinace, která stoprocentně funguje.

Sdílejte článek