Zádušní mše za Karla Gotta († 80): všichni přehlédli tento neuvěřitelný moment

Zádušní mše za Karla Gotta byla důstojným posledním rozloučením s tímto výjimečným člověkem a zpěvákem. I když byla pouze pro pozvané hosty z řad umělců, politiků či sportovců, běžní lidé ji mohli sledovat prostřednictvím televize a internetu. Pojďme si teď připomenout některé z nejsilnějších okamžiků této smutné události.

Přišly všechny dcery

Jedním z velkých překvapení na začátku smuteční akce bylo to, že se jí nakonec zúčastnily všechny čtyři zpěvákovy dcery. Před obřadem totiž byla zveřejněna informace, že dvě nemladší dcery,  třináctiletá Charlottka a jedenáctiletá Nelly, se zádušní mše nezúčastní. Nakonec i ony ale chtěly svému milovanému tatínkovi dát poslední sbohem a statečně přišly.

Dojemné proslovy jako důkaz jak mimořádným člověkem Karel Gott byl

Velmi osobní projev na mši pronesla herečka Jiřina Bohdalová, kterou s Karlem Gottem pojilo dlouholeté přátelství, a z jejího projevu to bylo znát. Během proslovu například uvedla, že to ona si původně přála, aby Karel Gott pronesl projev na jejím pohřbu, myslela si totiž, že když je o osm let starší, odejde z tohoto světa dříve než on. Osud ale rozhodl jinak. Celý proslov pak odlehčila dojemným a zároveň humorným vzkazem na závěr: „Tak tedy Karle, počítej tam se mnou a drž mi místo. Mám pro tebe jeden opravdu báječnej židovskej fór. Budiž ti země lehká. Miluji tě a nejsem v tom sama.“

Čtěte také: 10 úžasných život zachraňujících triků, které můžete pochytit během jedné minuty!

Dalším silným projevem byl ten, který pronesl lékař Marek Trněný, který se o Karla Gotta a jeho zdraví v posledních letech staral a během projevu vyzdvihl obrovskou statečnost a bojovnost, se kterou Karel Gott k nemoci přistupoval. Dojemná byla i poslední modlitba, kterou po pokropení rakve svěcenou vodou a okouření kadidlem pronesl kněz Zbigniew Czendlik: „Drahý Bože, věřím, že náš zemřelý a milovaný Karel je už teď s Tebou ve Tvém nebeském domově. Vím, že nejsi sklerotik a že nám lidem dopřáváš jen to nejlepší. Nezlob se na mne, Pane, ale s pokorou bych si dovolil Ti připomenout, že tato návštěva, kterou sis k sobě pozval na věcnou hostinu, je mimořádná.“

Zpěv pro Slavíka

Součástí smutečního obřadu byly kromě proslovů samozřejmě i písně, k nejdojemnějším a nekrásnějším patřila Ave Maria v podání Lucie Bílé a píseň Panis Angelicus, kterou zazpíval Štefan Margita s Evou Urbanovou.