Záhy vám vysvětlím, proč jsem si týden v kuse každou noc naliju ústní vodu na nohy: Neuvěříte, jak moc blahodárné účinky to má!

V dřívějších dobách si většina lidí prostě dvakrát denně vyčistila zuby, a to po probuzení a před spaním. Ale jako všechno, i dentální péče se rozvíjí a pro mnohé se stalo samozřejmostí, že k řádnému a úplnému vyčištění ústní dutiny je zapotřebí

  • použít kvalitní kartáček na zuby, který je potřeba pravidelně měnit za nový,
  • vyčistit mezizubní prostory pomocí dentální nitě nebo specializovaného kartáčku, a také
  • vypláchnout ústa ústní vodou.

Používání ústní vody dvakrát za den napomáhá tomu, že kromě čištění zubů se nečistot a nežádoucích mikroorganizmů zbaví i zbylý prostor, včetně dásní. Samotný kartáček na zuby totiž vyčistí jen asi čtvrtinu celkového povrchu ústní dutiny.

Možná vás však nikdy nenapadlo, že v ústní vodě máte doma téměř univerzálního pomocníka. Ukážeme vám, k čemu všemu se dá využít.

Čtěte také: Vánoční štola rychle a jednoduše

1. Stále čistý zubní kartáček

U prvního příkladu zůstaneme ještě v koupelně. I když kartáček po čištění zubů vždy vymyjete, ve vlhkém prostředí se dobře daří bakteriím, které se na něm mohou usazovat, a to zejména na štětinkách. Abyste tomu zabránili, vložte kartáček po večerním čištění zubů do skleničky s ústní vodou a nechte ji působit přes noc.

2. Péče o nohy a nehty

V koupelně si také můžete připravit lázeň na nohy. Do lavoru nebo jiné vhodné nádoby nalejte ústní vodu a poté tuto koupel dopřejte nohám po dobu přibližně 30 minut. Tato procedura je vhodná zejména pro ty, kteří trpí na různá plísňová onemocnění nohou, ale slouží také jako prevence.

3. Proti pocení

Pokud vaše pokožka dobře snáší alkohol, může vám i ústní voda, která ho obvykle obsahuje, pomoci v situaci, kdy například čekáte návštěvu a doma nemáte deodorant. Pokud ústní vodu nanesete na bavlněný hadřík nebo kapesník a aplikujete do podpaží, uvidíte, že bude minimalizovat pocení a vy tak nebudete před návštěvou nervózní.

4. Na hmyzí štípance

Pokud máte na těle svědivé stopy po bodnutí nebo kousnutí hmyzem, potřete postižená místa ústní vodou a uvidíte, jak brzy se vám uleví.

5. Proti akné

Pokud patříte k těm, které trápí akné, i zde může být ústní voda užitečným pomocníkem. Ústní vodu nalijte na kapesník nebo hadřík a lehce ošetřete postižená místa.

6. Proti lupům

Pokud vás trápí lupy, i vám může pomoci používání ústní vody, a to tak, že si vždy před mytím vlasů opláchnete pokožku hlavy ústní vodou a necháte ji nějakou dobu působit. Ústní voda působí jako dezinfekce a zmírňuje výskyt lupů.

7. Toaleta s vůní

Pro dezinfekci a údržbu toalety existují na trhu samozřejmě speciální prostředky, použít však můžete také ústní vodu, která toaletu nejen zbaví bakterií a plísní, ale dodá jí také velice příjemnou vůni.

8. Monitor jako nový

Monitor počítače nebo notebooku a také obrazovku televizoru můžete pomocí ústní vody dokonale vyčistit a odmastit, ideální je použít nádobu s rozprašovačem, ale můžete ji také nalít přímo na hadřík.