Zalehl granát, aby zachránil svého přítele – podívejte se na příběh statečného vojáka, který se dokázal obětovat pro ostatní!

William Kyle Carpenter je hrdinný důstojník americké armády. Narodil se 19. října roku 1989 v Jižní Karolíně. Za svůj mimořádný a velice odvážný skutek, který je nyní známý a častokrát připomínaný po celých Spojených státech, získal Medaili cti. Pojďme se tedy podívat na jeho výjimečný příběh, který by se měl šířit dále.

Zachránil život svému příteli

William Kyle Carpenter se ve věku pouhých dvaceti jedna let stal členem prestižní The United States Marine Corps – Námořní pěchoty Spojených států amerických. V roce 2010 byl poslán do války v Afganistánu, kde se svým skutkem zapsal do povědomí všech Američanů. Když při rutinní hlídce nastal útok nepřátel a na místo, kde se hrdina se svým přítelem nacházel, dopadl granát, William Kyle Carpenter se k němu ihned vrhl a zalehl ho. Zachránil život tak kamarádovi jménem Nicholas Eufrazio a o ten svůj málem přišel.

Následky pro výbuchu granátu

Po výbuchu byl Carpenter těžce zraněný a přežil doslova zázrakem. Jeho tělo totiž explozi odneslo plnou vahou. Díky následkům to vypadalo, že zemře a také byl téměř prohlášený za mrtvého; třikrát se mu zastavilo srdce, ale třikrát se ho lékařům povedlo zase vrátit zpět. Tehdy dvaceti jedna letému vojákovi granát zcela roztrhal ruku a rozdrtil lebeční kosti včetně čelist – přišel téměř o všechny zuby a o pravé oko. Při léčbě svých rozsáhlých zranění podstoupil zhruba čtyřicet operací, aby mohl vůbec dále žít. Jeho přítel Nicholas Eufrazio výbuch přežil též, ale utrpěl zranění čelního mozkového laloku a trvalo více než dva roky, než byl schopen opět mluvit.

Čtěte také: S tímto postřikem se zbavíte plevele na celé léto! Je naprosto přírodní, přípravu zvládne každý a aplikaci taký.

Ocenění medailí cti

Za hrdinský čin a svou statečnost – doslova citováno – „Statečnost, s níž se tváří v tvář ohrožení vlastního života a nad rámec svých povinností se vrhl na granát, který spadl přímo do jejich opevněné pozice, aby uchránil své kolegy …“ dostal Purple Heart (Purpurové srdce). Mezi jeho další významná ocenění patří i Navy Achievement Medal a Combat Action Ribbon. Přímo tehdejší prezident Spojených států Barack Obama mu udělil 19. června 2014 Medaili cti, což je nejvyšší možné vojenské vyznamenání, kterého se může v USA příslušník ozbrojených sil dočkat. Od začátku války v Afganistánu, což bylo v roce 2001, se William Kyle Carpenter stal teprve třetím mariňákem, který ji získal. Celkem ji obdrželo do roku 2016 „pouhých“ 3 515 osob a z toho více než polovina medailí byla předána v 19. století.

William Kyle Carpenter dnes

Tento statečný mariňák, který se svými hrdinskými činy zapsal do podvědomí lidí nejen v Americe, má velké zásluhy v boji. Po vyléčení se z následků výbuchu granátu už však ve vojenské kariéře dále nepokračoval. Vrátil se do školy na universitu v Jižní Karolíně a začal usilovat o dosažení vysokoškolského titulu. Jeho příběh z války však žije dál. Sám vystupuje na různých setkáních veteránů a setkává se s přáteli.