Zapáchá Vám čerstvě vyprané prádlo? Tyto dvě jednoduché rady vše napraví!

Praní prádla je jednou z nejzákladnějších domácích povinností. Pro většinu lidí je to rutinní činnost, kterou provádíme pravidelně. Přestože by se mohlo zdát, že praní prádla je jednoduché a nenáročné, existuje celá řada chyb, které při této činnosti děláme. Jednou z nejčastějších chyb, kterou dělá až většina Čechů, je nepříjemný zápach vypraného prádla.

Proč zapáchá vyprané prádlo?

Zapáchající prádlo může být velmi nepříjemné a působit dojmem, že jsme prádlo při praní spíše znečistili než vyčistili. Příčinou tohoto problému je často hromadění zbytků pracích prostředků, mýdlové pěny, špíny z oblečení, minerálů, vlasů, chlupů a plísní v pračce. Zvláště pokud perte na nižší teploty, které nedokážou úplně odstranit tyto zbytky, mohou se v pračce vytvořit nepříjemné pachy.

Jak odstranit zápach z pračky?

Naštěstí existuje několik jednoduchých a účinných způsobů, jak se zbavit zápachu z pračky a zajistit, aby vyprané prádlo vonělo čerstvě a příjemně. Následující metody mohou být využity samostatně nebo v kombinaci:

1. Použití jedlé sody a octa

Jedlá soda a ocet jsou levné a přírodní látky, které jsou dostupné většině lidí přímo v našich domácnostech. Jedlá soda je známá svými čisticími schopnostmi a má schopnost neutralizovat zápachy. Ocet má dezinfekční účinky a pomáhá odstranit bakterie a plísně. Pro odstranění zápachu z pračky můžete postupovat následovně:

 • Vydrhněte dávkovače mýdla a aviváže a vyčistěte všechny rohy a zákoutí pračky.
 • Očistěte gumové těsnění kolem dvířek a odstraňte nečistoty v jeho záhybech.
 • Smíchejte ¼ šálku sody s ¼ šálkem vody a nalijte směs do dávkovače na prací prostředek.
 • Do bubnu přidejte 4 šálky octa a spusťte program s nejvyšší teplotou.
 • V průběhu programu praní můžete na 30 minut pozastavit, aby měla směs více času na nasákání do útrob stroje.
 • Po skončení programu otřete buben a gumové těsnění éterickým olejem, který dodá příjemnou vůni.
 • Pro vyšší účinnost můžete k octu přidat také ústní vodu, která lépe rozpustí zbytky usazenin.

Tato metoda je efektivní a pomáhá odstranit zápach a zbytky z pračky. Navíc je přírodní a šetrná k životnímu prostředí.

2. Použití tablet do myčky

Pokud nemáte přístup k jedlé sodě a octu, můžete vyzkoušet tablet do myčky. Do pračky vhoďte 2-3 tablety do myčky, které vám zůstaly nepoužité při mytí nádobí. Spusťte program s vyvářkou a nechte tablety působit. Tato metoda je jednoduchá a rychlá, ačkoliv není tak přírodní jako použití jedlé sody a octa.

Prevence nepříjemného zápachu

Abychom předešli problému nepříjemného zápachu vypraného prádla, je nezbytné provádět několik preventivních opatření. Zde je několik tipů, jak tomu předejít:

 • Nepřeplňujte pračku a dodržujte doporučené dávky pracího prostředku.
 • Pravidelně čistěte a ošetřujte gumové těsnění a dávkovače.
 • Po každém praní nechte dvířka pračky otevřená, aby se pračka dobře větrala a odpařovala vlhkost.
 • Pokud máte pračku s předním plněním, nezavírejte dvířka mezi jednotlivými praními, aby se přebytečná vlhkost měla čas odpařit.

Dodržováním těchto jednoduchých opatření se můžete vyhnout nepříjemnému zápachu a zajistit, aby vaše prádlo vonělo čerstvě a příjemně.