Zašlé šperky dokonale vyčistíte i v domácích podmínkách

Ztratily vaše šperky pověstný glanc? Po čase zlato nebo jiné drahé kovy černají, případně dostávají nazelenalý, našedlý nebo bělavý nádech. Takové kousky rozhodně nepatří mezi ty, jimiž by se žena chtěla pochlubit při večeři s partnerem nebo na firemním večírku. Jednou z možností je odnést drahé šperky ke klenotníkovi, který jim dodá lesk. Pomoci si však můžete snadno doma sami. Oblíbeným kouskům tak vrátíte třpyt a budou zase elegantními doplňky k večerní róbě nebo kostýmku.

Proč šperky černají?

Otevřete šperkovnici a zjistíte, že několik vašich oblíbených kousků nejen nezáří, ale dokonce černá, případně získává jiné odstíny než původní zlatou či stříbrnou barvu. Samotné ryzí zlato je vůči chemickým vlivům odolné a nečerná, na vině černání a jiného zbarvení šperků jsou další sloučeniny, které jsou součástí slitiny, většinou se jedná o stříbro, měď nebo zinek. Vlivem toho pak šperky získávají nevábný nádech, protože ve vzduchu jsou sloučeniny síry, jódu nebo jiných prvků, které na šperky působí. Taktéž může způsobit změnu barvy pot, ve kterém se nacházejí zbytky léků nebo kosmetiky s negativně působícími prvky. Změna barvy však není nevratná, je možné šperky snadno vyčistit i doma.

Co budete potřebovat?

Není třeba žádných drahých chemikálií nebo přípravků, postačí si připravit:

Čtěte také: Skořápky? Sbírejte je přes zimu, na jaře najdou využití na zahradě!

  • 1 polévkovou lžíci soli,
  • 1 polévkovou lžíci jedlé sody,
  • 1 polévkovou lžíci běžného mycího saponátu,
  • 250 ml vody,
  • hliníkovou folii,
  • pánev.

Postup čištění

Ohřívejte vodu po dobu 5 minut.

Připravte si hliníkovou folii, kterou umístěte na dno pánve po celém obvodu pánve.

Do pánve vystlané alobalem nalijte teplou vodu, přidejte sůl, jedlou sodu a mycí prostředek na nádobí nebo obdobný mycí saponát.

Vložte šperky, které chcete vyčistit a nechte je 10 minut ve vodní lázni.

Po uplynutí této doby je vyjměte a opatrně otřete měkkým hadříkem, důkladně vysušte.