David Hampl
14 února, 2019

Počet předčasně narozených dětí neustále stoupá. Jejich šance na přežití jsou dnes ale mnohonásobně vyšší než dříve. Důvodem je především stále se zlepšující lékařská péče. Proč se v dnešní době rodí tolik dětí předčasně, se přesně neví. Mezi nejčastější důvody se uvádějí vyšší věk dnešních rodiček, nezdravý životní styl, kouření, stres či infekce v plodových cestách. Předčasně se často rodí také miminka po umělém oplodnění nebo z vícečetných těhotenství.

Ta nejlepší možná péče

V mnoha nemocnicích tak vznikají specializovaná oddělení pro předčasně narozené děti, kde se jim snaží usnadnit jejich těžký start do života. Pracovat na těchto odděleních je velice psychicky náročná a zodpovědná práce. Každý den se tu odehrávají velmi smutné příběhy, ale i malé zázraky. Sestřičky jsou s malými miminky často v mnohem těsnějším kontaktu než samotní rodiče, a tak se mezi nimi a miminky i jejich rodiči vytvoří velmi silné specifické pouto. Často jsou totiž úplně jedinými osobami, se kterými mají kriticky ohrožená miminka nějaký kontakt.

Pro přežití nedonošených miminek je třeba nejrůznější technické vybavení, všechny jejich funkce a pohyby jsou neustále monitorovány. Teplota uvnitř inkubátoru je přibližně 39°C a vlhkost až 80 % - důvodem je jejich velmi slabá kůže. Předčasně narozené děti potřebují také pomoc s dýchání a krmením. Nemají totiž ještě zcela vyvinutý polykací reflex, strava jim je tedy podávána hadičkou přímo do žaludku. Pokud se s malým miminkem nakonec vše v dobré obrátí a rodiče si ho mohou vzít domů, jsou všichni velmi šťastní. Rodina však většinou nadále zůstává se zdravotnickým personálem v kontaktu a dělí se s ním o své radosti.

Originální poděkování

Jednou z mnoha zdravotních sestřiček, které v těchto odděleních pracují, je i Renee Hendrix z americké Atlanty. Ta na místním oddělení pro předčasně narozené děti pracuje již spoustu let a za tu dobu se nesmazatelně zapsala do životů mnoha svých pacientů a jejich rodičů. Ti se rozhodli, že by jí chtěli nějakým zvláštním a originálním způsobem poděkovat za všechnu tu péči a lásku, kterou po mnoho let kolem sebe rozdává. Rozhodli se tedy natočit video, ve kterém by jí společně se svými dětmi za vše poděkovali.

Renee samozřejmě neměla o vznikání videa žádné tušení, a když jí ho zcela nepřipravené v nemocnici ukázali, neubránila se slzám dojetí a radosti. Na videu jí někteří z rodičů, o jejichž předčasně narozené děti se Renee starala, s dojetím děkují a popisují, jak moc pro ně v těch kritických okamžicích slova a péče Renee znamenala a jak moc jim pomohla. Navíc nezůstalo jen u videa, početná skupina rodičů i s dětmi, kterým Renee tak moc pomohla se startem do života, přišla za Renee do nemocnice osobně.

Víc než jen práce

Základním mottem Renee je chovat se k malým miminkům v inkubátorech tak, jak by chtěla, aby se ve stejném případě někdo choval k jejím dětem. Práce není pro Renee jen zaměstnáním, ale životním posláním, a jak řekli i dojatí rodiče na videu, ona je pro ně opravdovým hrdinou.

Sdílejte článek