David Hampl
15 prosince, 2020

Děti na celém světě si rády hrají a smějí se, ale některé mají i velice osobité zájmy a koníčky. Mezi takové patří i Holanďanka Amira Willighagen.

Krásná, ale atypická láska malé Amiry

Amiře bylo pouhých 7 let, když jí učaroval operní zpěv a začala se mu doma věnovat. Nikoliv ale s učitelem, jak by si mohl někdo myslet, ale sama. Poslouchala árie a ty, které ji zaujaly, se sama učila.

Kromě krásného čistého hlasu a velkého rozsahu je pro její zpěv typické i to, že hudbu viditelně prožívá celým tělem. Jedná se nejen o její postoj, ale zejména výraz v obličeji a hluboké procítění. Pro takové děti se vžilo označení „old soul“, „stará duše“, protože se zdá, jako by byla v těle a mysli dítěte schovaná dospělá, zralá osoba.

Ani náročnost operního zpěvu Amiru nijak neodradila a již o dva roky později se zúčastnila amatérské pěvecké soutěže Holandsko hledá talent.

Amira v Holandsko hledá talent

Devítiletá Amira se v této talentové soutěži představila árií O mio babbino caro (v předkladu „Můj drahý tatínku“) z opery „Gianni Schicchi“ Giacoma Pucciniho. Jedná se o krátkou, ale nádhernou a náročnou árii, kterou dívenka zvládla zazpívat tak, že zvedla z křesel porotu i obecenstvo.

Nakonec Amira celou soutěž vyhrála, když ve finále zazpívala árii Nessun dorma rovněž z Pucciniho opery, ale tentokrát „Turandot“.

André Rieu a Amira a také následná kariéra

V roce 2014 se konal v Maastrichtu na náměstí Vrijthof výroční koncert světoznámého houslisty André Rieu jeho Johann Strauss Orchestra. V rámci tohoto koncertu se snímalo živé album Love in Venice (neboli „Láska v Benátkách“). Jedním z hostů byla také Amira Willighagen, která v krásném dobovém kostýmu a v doprovodu tohoto hudebního tělesa zazpívala O mio babbino caro a dojala celé početné publikum. Není divu, že video má od té doby již několik milionů shlédnutí.

Árie O mio babbino caro je velice oblíbená a zazpívaly si ji i přední sopranistky, například

  • Montserrat Caballé
  • Anna Netrebko, nebo
  • Sissel Kyrkjebø.

Amira se zpěvu stále věnuje a zatím vydala tři sólová alba, přičemž to poslední svědčí již o jejím posunu od čistě operního zpěvu ke stylu crossover. V současné době žije v Jižní Africe, odkud pochází její matka, a intenzivně se věnuje také charitativní činnosti zaměřené na pomoc dětem.

Sdílejte článek