Zázračná medová medicína – vyzkoušejte sladké tekuté zlato pro vaše zdraví. Med vám bude nejenom chutnat, ale až zjistíte v čem je prospěšný, budete se jím ládovat od rána do večera. Co dokáže?

Moderní příručky zdravé výživy bojují proti všemu sladkému a úplně zapomínají, že i cukry, jakožto rychlé palivo pro nás organismu, jsou nezbytné. Naopak stará čínská a indická medicína v tomto ohledu byla ke sladkým věcem vstřícnější otevřenější. Nic se nemá přehánět, u sladkostí to platí dvojnásobně, ale také není dobré se jim vyhýbat úplně. V tradičním léčitelství je dokonce doporučováno si vzít lžičku medu každý den před spaním nebo ráno po probuzení. Pojďme se podívat, v čem všem nám může tento přístup dle tradičního čínského léčitelství pomoci a s čím vším můžeme med jako přírodní zdravý produkt smíchat.

Pomáhá lépe spát

V dnešní uspěchané době, kdy velkou část populace trápí kvůli stresu a neustálému dívání se do obrazovek nespavost, je přírodní prostředek pro dobrý spánek nenahraditelným pomocníkem. Právě med pomáhá zklidnění a přináší bezproblémový spánek. Jeho uvolňující a uklidňující vlastnosti jsou dány tím, že podporuje produkci melatoninu – hormonu zodpovědného za zdravý spánek, obnovu buněk a regeneraci nervového systému. Už jedna lžička medu před spaním je klíčem ke kvalitnímu odpočinku. A právě kvalitní odpočinek je cestou k dobrému zdraví. Můžete si jej dát do čaje, který v tomto ohledu také pomáhá a zajistí ničím nerušené sny. Mezi nejlepší a nejúčinnější bylinky pro čaje, které podporují spánek, se řadí:

  • heřmánek
  • meduňka
  • zelený čaj

Spaluje tuky

Nevěřte mýtům, že po každé sladké potravině se tloustne. Přírodní produkt jako med působí právě naopak a se shazováním přebytečných kilogramů nám pomáhá. Samozřejmě za předpokladu, že ho konzumujeme v rozumné míře. Hubnoucí účinek není prověřený jen používáním tradiční čínské a indické medicíny po stovky let, ale i moderními vědeckými pracemi. Mike McInnes při svém výzkumu zjistil, že lidé, kteří při sportování pravidelně konzumovali med, spálili až desetkrát více tuku než ti, jež tak nečinili. Na základě toho také mnoho výživových a tréninkových specialistů doporučuje nahradit klasický bílý cukr medem. Dejte si lžičku každý den před spaním, kdy vaše tělo odpočívá a zpracovává živiny, a uvidíte ten rozdíl. Zdravá strava a pohyb samozřejmě nesmějí chybět.

Čtěte také: Neskutečně dobré plněné bramboráky: výborná večeře, kterou si zamilujete!

Chrání játra

Játra jsou jedním z hlavních orgánů starajících se o detoxikaci těla a odstraňování všech škodlivin a nebezpečných látek z organismu. Proto je velice důležité je chránit. Nejlepší prevencí je zdravá a rozmanitá strava. K ochraně jater také výrazně přispívá pravidelná konzumace lžičky medu. Zvláště výrazně prospěšné je jeho pití spolu s dýňovým džusem. Tuto dietu za dodržení celkově zdravého a vyváženého jídelníčku je vhodné držet jeden měsíc a poté si dát pauzu.

Posiluje obranyschopnost

Pokud se někoho zeptáte na prospěšnost medu, nejspíše vám řekne, že je vhodný při nachlazení. Jeho účinek se zesílí ještě více, když si s medem smícháte další přírodní produkty, jako je například česnek nebo citrón. Všechny přísady necháme odležet a brzy získáme lék, který je na nachlazení účinnější, než běžné přípravky z lékárny. Taková medicína velice spolehlivě bojuje proti bakteriím a virům a celkově posiluje naši obranyschopnost. Působí na:

  • všechny druhy kašle
  • bolesti v krku
  • rýmu

Dodává energii

Posledním, ale neméně důležitým účinkem, jaký na náš organismus má med, je rychlé dodání energie. Cukry všeobecně jsou tím nejrychlejším zdrojem paliva pro naše tělo a med je navíc k tomu zdraví. Jedna lžička vám dodá sílu a povzbudí vás, když budete po práci unavení. Také po ránu vás přejemně probudí – zkuste si postavit na noční stolek dózu medu, k tomu vypít jednu skleničku vody s citronem a uvidíte, že ranní vstávání z postele bude mnohem jednodušší a veselejší. Med navíc pomáhá udržovat dobrou náladu, tudíž je výborný pro začátek každého dne.