David Hampl
25 února, 2019

Pokud jste se zděsili nad tím, že budete muset denně chroupat šest syrových stroužků česneku, musíme vás uklidnit – není tomu tak. Syrový česnek má tendence způsobovat pálení žáhy, podráždění žaludku a nepříjemný dech. Pro dosažení zázračných účinků vám postačí konzumovat česnek opečený, který už nebude mít tak výrazný zápach ani chuť. Proč byste to ale měli dělat?

Zdravotní přínosy česneku

Česnek je považován za jednu z nejzdravějších potravin. Používá se k léčbě a prevenci různých onemocnění. V mnohých srovnáních superpotravin ho najdeme na seznamu. Je totiž skvělý pro odvracení klasického nachlazení, ale také jej rádi užívají lidé trpící vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem a kardiovaskulárními chorobami. A přiznejme si to – my Češi jsme na tyto choroby náchylní. Tyto účinky obsahuje česnek syrový, stejně tak ale také česnek opečený.

Síla opečeného česneku

Ve srovnání se syrovým česnekem je asi jasné, že opečený česnek bude mít o něco méně živin a tím i zdravotních účinků na lidské zdraví. Toto ale bylo předmětem zájmu mnohých vědců, kteří se zaměřili právě na zdravotní účinky opečeného česneku. Z jejich výzkumu vyšlo několik závěrů. Jeden z těchto závěrů zní, že je potřeba zkonzumovat právě 6 opečených stroužků, abychom se mohli těšit následujícím zdravotním přínosům.

Skutečné zdravotní přínosy opečeného česneku

Opečený česnek vám po konzumaci hodinu po hodině přináší určité zdravotní přínosy – a to až po dobu 24 hodin po konzumaci. V první hodině se česnek tráví prostřednictvím žaludku a stává se živinou ve vašem těle. Za dvě až čtyři hodiny začne česnek bojovat s volnými radikály ve vašem tělem – a bojuje tak proti různým nemocem, včetně rakovinných buněk. Po 4-6 hodinách zrychluje váš metabolismus tím, že tělo získává zpět přebytečnou kapalinu, spaluje tukové usazeniny. Za 6 až 8 hodin začne česnek ničit škodlivé bakterie ve vašem těle. Následně (8-10 hodin po konzumaci) začne chránit buňky před oxidací. 10 až 24 hodin po konzumaci začíná čisticí proces ve vašem těle.

Jak přesně se to projeví v našem těle?

Výše zmíněné aktivity se ve vašem těle projeví hned několika způsoby. Jedním z nejdůležitějších je regulace špatného cholesterolu. Když k tomu navíc připočteme schopnost pečeného česneku čistit artérie a zlepšovat hladinu krevního tlaku, vyjde nám, že pečený česnek chrání lidské tělo před vznikem kardiovaskulárních onemocnění. Dalším přínosem je samozřejmě zvýšená imunita – to je přínos, který se o česneku obecně ví. Konzumací česneku také dochází k posilování kostí. V neposlední řadě musíme zmínit zvýšené množství energie, čímž se zvyšuje také vytrvalost a zlepšená fyzická výkonnost.

Sdílejte článek