David Hampl
31 ledna, 2020

Našli jste si na nehtech tmavé skvrny? Plísně na nehtech trápí lidi napříč generacemi. Projevují se zahnědnutím, lámáním či drolením. Na trhu je řada přípravků, které plíseň léčí, jsou však poměrně drahé, a hlavně obsahují látky, které mohou mít řadu vedlejších účinků. Zkuste raději přírodní léčbu, kterou znaly už i naše babičky.

Česnek zabere

Asi nejběžnější léčbou plísně je terapie s pomocí česneku. Velmi jemně nastrouhaný česnek přiložíte na místo, kde se nachází plíseň. Celý prst obvažte náplastí nebo kouskem obvazu a nechte působit asi hodinu nebo déle. Totéž opakujte vždy s novým česnekem po dobu několika dní. Ale není to jediná možnost.

Osvědčená kombinace

Poslední dobou se hodně užívá i speciální tinktura, ke které vám stačí pouhé tři ingredience. Co budete potřebovat?

  • 90% ethylalkohol
  • voda s obsahem kyslíku
  • bílý ocet

První věc, kterou potřebujete, je skleněná nádoba. Smíchejte všechny ingredience ve stejném množství v pořadí, jak je uvedeno výše. Tuto tinkturu aplikujte pomocí vatového tamponku na postižená místa a nechte působit 15 minut, poté opláchněte teplou vodou a nehty dobře otřete.

Začněte uvnitř

Plísně nehtů většinou upozorňují na problémy uvnitř, typicky se jedná o potíže s močovým měchýřem. Proto v těchto případech dobře pomáhá tinktura z lichořeřišnice. Užívejte ji vnitřně alespoň dva měsíce. Pak si udělejte na jeden měsíc přestávku a dvouměsíční kúru znovu zopakujte. Záněty se rády vracejí, proto léčba musí být dlouhodobá.

Bylinková lázeň

V neposlední řadě vám může pomoci také lázeň z bylinek. Na plíseň pomůže koupel v odvaru slézu. Nejvhodnější je divoce rostoucí sléz. Potom můžete nehtová lůžka potřít měsíčkovou mastí. Do pěti lžic oleje dejte jednu lžíci nakrájených listů lichořeřišnice nebo jmelí bílého. Povařte čtyři minuty a nechte deset minut vyluhovat. Do oleje pak nehty namočte nebo ho vmasírujte do nehtových lůžek.

Sdílejte článek