Zbledlá, nažloutlá vana a vodní kámen zmizí během 3 minut: Neuvěříte jak snadno lze podomácku vyčistit dřez, umyvadlo či sprchový kout

V dobách našich babiček neexistovaly žádné zázračné čisticí nebo dezinfekční prostředky, leštidla a emulze, přesto jejich domácnosti zářily čistotou. Ba co víc, uměly využít efektivně prostředků, které se běžně nacházely v domácnosti k vyčištění a vyleštění nerezových ploch, keramických obkladů a dlaždic. Kromě toho tím nepoškozovali životní prostředí, což se při používání dnešních hygienických prostředcích říci nedá. Žádné šmouhy, žádný vodní kámen, jen zářivá čistota. A o jakých zázracích je řeč?

Účinnost zaručena, cena minimální

Brilantní čistota v domácnosti doslova za pár korun? Ano! Není důvod vyhazovat tisíce korun ročně za čisticí přípravky, když stejnou službu udělají:

  • jedlá soda,
  • ocet
  • nebo čpavková voda.

Jedlá soda

Soda bikarbona, jedlá soda, je bílý prášek, který využije nejedna kuchařka při vaření a pečení. Hlavně v případě dezertů má nepostradatelnou roli, má totiž zcela neutrální chuť a při sladkém pečení nahrazuje kypřicí prášek. Kromě pečení má využití při přípravě domácích limonád, které získají perlivou chuť. Jedlá soda má také univerzální použití v domácnosti při úklidu, funguje jako univerzální čistič, bělidlo a pohlcovač pachů. Pro neutralizaci bakterií a pachů je vhodné jednou za 10 dní vytřít teplou vodou s rozpuštěnou sodou ledničku. Také vyčistit plynový sporák bude hračka, stačí navlhčit jeho povrch slanou vodou a po 10 minutách vycídit sodou.

Čtěte také: Tvarohové tyčinky za pár minut? Ano a postačí vám pouze 3 ingredience!

Ocet

Zcela obyčejný ocet má také naprosto neobyčejné využití, rozhodně není jen potravinou ke zvýšení kyselosti při vaření nebo zavařování. Má léčivé účinky. Pomůže při smíchání s vodou jako kloktadlo při bolestech v krku, ale přiložením gázy s octem se zmírní také modřiny. Kromě léčivých účinků je neocenitelným pomocníkem při úklidu. Použitím octa lze totiž odstranit z kohoutků, sprchové hlavice nebo jiných povrchů vodní kámen, navrátí lesk zrcadlu, odstraní usazeniny, ale také vybělí spáry mezi obklady. Ohřátý ocet spolu se solí pomůže odstranit rez z kovových předmětů nebo hrnců.

Jedlá soda s octem

Výborně také funguje kombinace jedlé sody a octa. Při jejich smíchání ve stejném poměru totiž získáme skvělý přípravek na mytí vany, která bude zářit do daleka. Line se zápach z odpadu nebo sifonu? I zde pomůže jedlá soda s octem. Stačí uvařit 2 litry vařící vody, nasypat 2 lžíce jedlé sody a přidat půl litru octa, poté stačí nalít do kanalizace, nechat působit pár minut a odtok bude čistý jako dřív. Kromě jedlé sody a octa lze také dobře využít čpavkovou vodu k čištění zanesených kohoutků nebo citron k vyleštění kovových předmětů a klik.