David Hampl
17 června, 2019

Jste nachlazení a potřebujete se brzy dostat do formy? Nechcete ovšem do sebe ládovat žádnou chemii ve formě nejrůznějších prášků? Vyzkoušejte citrony. Trpíte cukrovkou a rádi byste se s ní nějak vypořádali? Vyzkoušejte citrony. Máte kocovinu po dlouhém a propařeném večeru? Zkuste citrony. Jak je vidět, citrony mohou působit jako zázračný lék na všechno. V mnohých případech tomu opravdu tak je. Díky vitaminu C má citron jednu z nejúčinnějších zbraní proti zdravotním a lidským neduhům. Pojďme to trochu omrknout.

Malé, žluté, kulaté a kyselé

O výhodách a kvalitách citrusů jste jistě všichni slyšeli. Když se řekne citrus, většina lidí si představí citron. Malé kulaté žluté ovoce, které je svou kyselostí známé po celém světě. A právě o tom bude dnes řeč.

Užitečný doplněk domácnosti

Současná moderní kuchyně se bez kvalitních citronů neobejde. Používají se do spousty pokrmů a jsou úžasným osvěžovačem chuti. Citron představuje symbol zdraví, svěžesti a síly, proto je tak oblíbenou potravinou zdravého životního stylu. Stejně tak se citrony hodí i do lékárničky, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Samotný citron by Vám byl asi k ničemu, jde spíše o citronovou šťávu a kůru, která je velmi důležitá a mnohdy přínosná pro lidské zdraví a organismus. Citrony jsou bohaté na:

  • vitamíny
  • antioxidanty

a jsou k dostání prakticky celý rok. Žijete-li někde v exotické zemi, nebo rostou Vám citrony přímo na zahradě, máte to snadnější. My smrtelníci ze střední Evropy si musíme pro dovážené citrony do obchodu. Možností je samozřejmě vypěstovat citrony doma, na domácím citrónovníku, ale o tom dnes řeč nebude.

O tom, že citrony jsou velmi užitečným zdravým ovocem nemusí být řeč, to je všem jasné. Věděli jste ale, že toto báječné ovoce v sobě skrývá mnohem větší sílu a užitek? Pokud ne, pozorně čtěte dále, poradíme Vám, co a jak.

Citronová šťáva, vitamin C a výhody pro lidský organismus

Velmi často se citrony zpracovávají jako citronová šťáva. Když ji zředíte s vodou a přidáte trochu medu, dostanete úžasný nápoj, který Vás osvěží. Jeho zázračná a léčivá síla existuje díky tomu, že citron je nejbohatším zdrojem vitaminu C. Mimoto obsahuje mnoho minerálů:

  • hořčík
  • draslík
  • vápník

S citrony se setkáte téměř v každé domácnosti. Patří do základní ovocné výbavy každé stravy. Víte, že mají báječný vliv na lidské tělo? Vzhledem k tomu, že jsou známé svou kyselostí, nemusí být pro všechny lidi přímo oblíbené, nicméně jejich pozitivní vliv na tělo je nepopsatelný.

Citron je považovaný za přírodní lék, který pomáhá zlepšovat a napravovat imunitní systém. Jak už bylo zmíněno výše, je bohatým zdrojem velmi silných antioxidantů. Díky tomu je toto ovoce schopné očistit krev a cévy v lidském těle. Víte ale, že citron lze upravit a jeho účinky se pak znásobí? Čtěte dále.

Léčivá síla z mrazáku

Pořídíte si citron, část jej zpracujete, ale co se zbytkem, resp. nenačatými kusy? Je prokázáno, že než čerstvé, jsou mnohem zdravější citrony mražené. Víte proč? Jde o citronovou kůru. Když citron zamrazíte, můžete ho potom sníst spolu s kůrou, která v sobě obsahuje 5krát někdy až 10krát více vitamínů než za čerstvého stavu. Kůra je velmi často vyhazována, neboť je považována za zbytečnou a odpadovou. Opak je ovšem pravdou, neboť kůra má svou důležitou roli.

Díky této mražené vychytávce, je citron schopný čistit krev a stimulovat funkce vylučování toxinů z těla. Což je potřeba, v opačném případě by se nám v těle hromadily nečistoty. Hlavní ovšem je, že tímto způsobem lze zabránit mnoha srdečním onemocněním.

Bakterie a viry nemají šanci

Díky svým užitečným vlastnostem dokáže citron spolehlivě ničit škodlivé bakterie a viry. Pomáhá odstraňovat nebezpečné mikroby a parazity z gastrointestinálního traktu, čímž se zlepšují jeho funkce. Zároveň také pomáhá při zpracovávání potravy a pomáhá se vstřebáváním živin.

Mnoho pozitivních účinků

Je evidentní, že pozitivních účinků má citron mnoho. Pojďme se podívat ještě na další. Konzumace mraženého citronu, resp. mražené citronové kůry pomáhá v boji s ledvinovými kameny. Přesněji řečeno, pomáhá s jejich rozpouštěním. Vzhledem k vysokému obsahu vitaminu C pomáhá zpomalovat proces stárnutí a také zvyšuje produkci kolagenu.

Existuje předpoklad, že látky, které jsou v citronech přítomné, mohou být přínosným pomocníkem v boji proti rakovině. Pomáhají ničit rakovinové buňky a současně zachovávají zdravé buňky bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Samozřejmě se nejedná o fakt, který by byl vědecky dokázán. Je to pouze předpoklad, a tudíž v případě jakýchkoliv problémů je potřeba kontaktovat odborníka (lékaře).

Jakým způsobem citrony mrazit

O tom, že mražený citron může být pro lidský organismus velmi užitečný už víme. Je ovšem potřeba také vědět, jak správně citron zamrazit. Způsobů je několik, ale my si představíme jen ty nejdůležitější.

Nejsnadnějším způsobem je: pořádně omýt citrony, osušit a na několik hodin vložit do mrazáku. Následně je potřeba oškrábat kůru i s dužinou, které se báječně hodí do spousty pokrmů. Jídlu to dodá lehké citronové aroma, báječnou chuť a zvýší hodnoty vitamínů. Dalším způsobem je nakrájet citron na plátky, poskládat na talíř či tácek a vložit na několik hodin do mrazáku. Plátky se výborně hodí na ochlazení nápojů. Možností je také samostatně zmrazit kůru a citronovou šťávu.

Samozřejmě, chcete-li aby účinek citronů byl maximální a efektivní, je potřeba citrony konzumovat pravidelně. Důležitá je ovšem míra, neboť nic se nemá přehánět. Každopádně se jedná o výborné a zdravé zpestření Vaší stravy a životního stylu.

Sdílejte článek