Odborníci sestavili žebříček těch nejinteligentnějších plemen psů. Na kterém místě se umístil Váš miláček?

Stará moudrost říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. Neexistuje větší pravda, ale pokud si nevybíráte pejska z útulku, je dobré řídit se jistými zásadami. Například hledat psa, který se povahově a inteligenčně hodí do rodiny s malými dětmi, nebo naopak klidnější rasu vhodnou spíše ke starším lidem, případně do bytu. Bez ohledu na vše, můžete si být jisti, že ať si pořídíte jakoukoliv rasu, pes Vám bude do smrti věrný.

V roce 1994 kanadský profesor Stanley Coren zkoumal a sepsal seznam inteligence psů. Na základě výzkumu schopností, vlastností a povah jednotlivých ras chlupáčů pak vytvořil jakési měřítko inteligence psů. V úvahu bral tři hlavní aspekty, instinkt, adaptabilitu a poslušnost.

Nejschopnější plemena

Nejinteligentnější psí plemena, které mají zároveň vyvinutou vysokou úroveň poslušnosti a také pracovní kvality, obsadila prvních deset příček. Na povely se naučí reagovat okamžitě a jsou skvělé jak pro chovatele začátečníka, tak pro běžnou rodinu s dětmi.

Border kolie je nejpřátelštější plemeno, které miluje děti. Je to velmi inteligentní, poslušné a zároveň i hlídací plemeno. Milují však také vylehávání jako domácí mazlíčci. Adaptují se jednoduše na všechno.

Pudl je plemeno pejsků, které mnoho lidí mylně považuje za hloupé. Většinou je tento názor zapříčiněn jejich kudrnatým vzhledem. Pudlové jsou jedny z nejinteligentnějších psl, kdysi byli využíváni i jako záchranáři tonoucích lidí.

Německý ovčák je legenda, kterou miluje celý svět zejména díky kultovnímu krimi seriálu Komisař Rex. Přestože němečtí ovčáci jsou nádherní, jsou i velmi pracovití, poslušní a vděční. Jsou to ti nejloajálnější psi ze všech plemen, jsou stoprocentní strážci, domácí mazlíčci, ale také vynikající pátrači. Proto je často můžete vídat i jako policejní psy, či záchranářské psy. Jde o aktivní plemeno, proto nejsou vhodní do bytů.

Zlatý retrívr je plemeno, které si lidé nejčastěji pletou s labradorem. Rozdíl mezi nimi není velký, ledaže Retrívr je oproti Labradorovi chytřejší a i schopnější. Nejednou jsou používáni jako vodící pejsci, ale i jako záchranářský, či detektivní – především na drogy. Jde o mimořádně trpělivé a klidné plemeno, proto se fantasticky hodí k malým dětem.

Dobrmani v mnohý lidech evokují respekt a zcela právem. Jsou velmi ušlechtilí a pro lidi nejednou nesrozumitelní domácí mazlíčci. Právě proto dobrmani nejsou vhodní k malým dětem. Je důležité je trénovat a věnovat jim svůj čas, jinak Vám doma vyroste pes, kterého po pár měsících nedokážete zvládnout. Dobrmani dokáží jak bránit, tak útočit, nikoliv však na svého pána, ani na nikoho, kdo jim neubližuje. Útočí jednoduše na nepřítele a dokonale vycítí nebezpečí. Kromě toho jsou velmi aktivní, proto jsou absolutně nevhodní do bytů a na miniaturní dvory.

Šeltie je pes, který se mimořádně podobá kolii, ale není jen na efekt. Krásní psi, kteří vypadají fantasticky na každé fotografii, mají vynikající sluch a čich a jsou velmi ochranářští. Svého pána proto budou bránit před každým a všude.

Labradorští retrívři jsou, podobně jako rotvajleři, využíváni po celé zemi jako policejní psi. Dokáží detekovat i nejmenší dávky léků, či drog, často je mají nevidomí jako vůdce a jsou velmi poslušní a oddaní.

Papillon je malý, ale velmi inteligentní pes. Je symbolem elegance zašlých časů, kdy se vyskytoval na hodnostárskych dvorech zejména v období renesance. Vlastnili ho králové a to zejména pro jeho diskrétnost, eleganci a poslušnost. Je vhodný k větším dětem nebo starším lidem.

Rotvajler je svalovec, ale podřídit si ho je náročné a někdy přímo nebezpečné. V minulosti byly rotvajleři považováni za psy, kteří dokázali zabít i býka. Ve skutečnosti je i chování rotvajlera jen o výchově. Proto není vhodný k dětem, ale k aktivním lidem, kteří mu zajistí trénink a dají mu možnost vybít svou energii aktivitou. Je to velmi inteligentní a rozumné plemeno, svého pána miluje z celého srdce, ale nikdy se mu nebude házet kolem krku. Jde o psa, který má o sobě prostě vysoké mínění.

Australský honácký pes je velmi rozumný, dokáže vycítit nebezpečí, ale také požadavek svého pána, aniž by musel vyslovit nějaký povel. Dá se poměrně jednoduše vycvičit a je to oddaný, výkonný a poslušný pejsek.

Moudrá plemena

Mezi moudrá plemena zařadil Stanley Corner ty rasy, které mají dobrou paměť, naučí se reagovat na povely poměrně jednoduše a rychle, a jsou vhodné prakticky do každé rodiny. Jejich cvičení nevyžaduje velkou trpělivost, protože jsou velmi učenlivá a zároveň poslušná.

Pembrokeský velšský Korg

Malý knírač

Anglický špringršpaněl

Belgický ovčák

Dlouhosrstá kolie

Německý špic

Německý krátkosrstý ohař

Anglický kokršpaněl

Německý trpasličí špic

Welsh Corgi Cardigan

Schopná plemena vhodná i k malým dětem

Tyto psíci se povelům nenaučí hned, musíte mít s nimi větší trpělivost, ale po 15-20 opakováních porozumí a dokáží se naučit prakticky všemu, co od nich žádáte. Reagují přiměřeně, ale ne každý je dokáže vycvičit. Jsou spíše domácí mazlíčci a pokud nemáte chuť na psovi pracovat, pak byste si při výběru takového plemene měli uvědomit i to, že křik a bitva u malých vylomenin nejsou řešením.

Yorkshirský teriér

Velký knírač

Erdelteriér

Flanderský bouvier

Briard

Americký staffordský teriér

Samojed

Gordonsetr

Kern teriér

Modrý teriér z Kerry

Irský setr

Pracovité plemena psů s průměrnou inteligencí

Tato plemena se povelům naučí po vícenásobných opakováních, ale při absenci pravidelného cvičení a práce s těmito psy se jejich schopnosti poměrně rychle ztratí a můžete začít znovu. Přesto jsou to věrní a dobří společníci a zejména oddaní a milující zvířata.

Bedlingtonský teriér

Anglický trpasličí teriér

Irský vlkodav

Saluki

Kavalír King Charles Španěl

Sibiřský husky

[hana-code-insert name=’google‘ /]Chrt

Boxer

Foxteriér

Tvrdohlavá plemena

Mnoho lidí tyto psíky počastuje jako hloupé, ale není to zcela tak. Tato plemena nejsou hloupá, ale tvrdohlavá a těžko se s nimi pracuje. Jsou vhodná jako domácí mazlíčci, pro něž jejich pán soustředí veškerou svou pozornost. Dělají jen vlastní rozhodnutí, jen to, co sami chtějí a reagují pouze tehdy, když se jim to zdá vhodné. Navzdory všemu se dají vycvičit, ale třeba na ně svatou trpělivost a spoustu času.

Mopslík

Francouzský buldoček

Italský chrtík

Japonský španěl

Bobtail

Skotský teriér

Čivava

Lhasa Apso

Bulmastif

Skye teriér

Plemena pro efekt

Tyto psíci bohužel nedostali do vínku mnoho přirozené inteligence, ale nelze je považovat za hloupé nebo neschopné. Jejich výcvik je náročný a složitý, většinou i nemožný. Jsou opravdu mimořádně svérázní, zato velmi milující a nenároční. Rozhodně však stojí za to.

Dogy

Bígl

Pekingský palácový psík

Čau-čau

Bulldog

Navzdory seznamu pejsků je rozhodně definice jednotlivce absolutně nemožná. Každý pes, stejně jako člověk, má svou povahu a může se narodit s určitými znaky, které jeho soukmenovcům chybí, nebo naopak, které mají a on ne. V zásadě platí, že jednotlivá plemena se od sebe příliš neliší. Záleží na práci se zvířetem, trpělivosti a laskavosti k němu. I neposedný a neposlušný pes se může stát Vaším nejvěrnějším a nejspolehlivějším společníkem. Kolik psovi dáte, tolik se Vám vrátí. To je pravidlo, které platí při každém jednom plemeni.