Zemřel na astmatický záchvat, protože škola mu zakázala inhalátor. Po jeho smrti udělala jeho matka něco, co otřáslo světem

Astma je nepříjemné chronické onemocnění dýchacích cest, které se projevuje dočasným omezením průtoku vzduchu průduškami a také křečemi jejich svalstva. Počet lidí, které trápí toto onemocnění, rok od roku roste. Poslední údaje ukazují, že v České republice je určitou formou astmatu postižen téměř milion lidí, celosvětové údaje se pohybují okolo tří set milionů. Toto onemocnění bohužel nelze zcela vyléčit, a pacienty tak často provází od dětství až do dospělosti. Navíc náhlý astmatický záchvat může někdy bez včasné pomoci skončit i smrtí. To se stalo před několika lety v kanadském Ontariu, kde takto zemřel teprve dvanáctiletý chlapec.

Nesmyslná školní nařízení

Ryan Gibbons byl obyčejný malý kluk, který ale bohužel trpěl poměrně silnou formou astmatu. Devátého října roku 2012 se nevrátil domů ze školy. Důvodem bylo to, že ho ve škole při hraní fotbalu postihl astmatický záchvat, ale bohužel u sebe neměl inhalátor, který by mu pomohl záchvat zastavit. Inhalátor byl totiž na základě nařízení školy zamčený v kanceláři školy. Matce se tato školní praxe již dlouho nezamlouvala a opakovaně školu žádala, že je nutné, aby měl Ryan inhalátor u sebe. Někdy mu dokonce tajně dala do školy náhradní inhalátor, ale i ten byl Ryanovi často odebrán. Ryan tak během astmatického záchvatu kvůli nedostatku kyslíku ztratil vědomí a zemřel.

Ryanův odkaz

Ryanova rodina byla jeho smrtí naprosto zničena a rozhodla se, že na Ryanovu počest zahájí petici, která bude požadovat zrušení nesmyslných nařízení, které v té době ve školních nařízeních platila. Jejich snaha byla nakonec úspěšná, a byl přijat tak zvaný Ryanův zákon neboli zákon číslo 135, který se stal závazným pro všechny školní instituce v Ontariu a jehož obsahem bylo například i to, že žákům a studentům musí být umožněno mít inhalátor neustále u sebe a zároveň školní personál musí procházet pravidelným školením, které je naučí, jak se v případě astmatického záchvatu správně zachovat. Ryanova rodina tak doufá, že tragédie, která se stala jejich Ryanovi, už se tak nebude nikdy opakovat.

Jak poznat astmatický záchvat?

Astma jako takové se projevuje souborem různých příznaků, kdy nejnápadnější je především kašel a ztížený dech. Někde se tento stav může výrazně zhoršit, například při zvýšené tělesné námaze, emocích, kontaktu se zvířetem, a vést až k záchvatu. Při záchvatu jde doslova o minuty, protože dochází k rychlému zhoršování dušnosti, dech člověka postiženého astmatickým záchvatem je velmi obtížný především při výdechu a postižený sípá a píská, není schopen mluvit. Při každém záchvatu navíc dochází k nevratnému poškození plic a dýchacích cest, protože i když se pacientovi záchvat podaří překonat a utlumit, jeho plíce už nebudou nikdy stejné. Někteří lékaři tak někdy astmatický záchvat přirovnávají v tomto směru k infarktu či mrtvici.