David Hampl
25 června, 2019

Některá zvířata mají poměrně dobře vyvinutou inteligenci a leckdy předčí i člověka. Existuje mnoho příběhů, které přesně toto dokazují. Podívejte se, která zvířata dokáží zachránit i lidský život. Jedním z nich může být například kočka. Máte ji doma? Pak na ni určitě nedáte dopustit. Stejně, jako jedna z žen v Americe.

Dítě si přáli s manželem velmi dlouho

Jedna žena v Americe se s manželem snažila velmi dlouho o vymodlené miminko. Nicméně se stále nedařilo. Až do té doby, kdy našli malé černé kotě, kterému dali příznačné jméno. Jmenovalo se Půlnoc. To už byli manželé ve stadiu, kdy se vzdali všech nadějí na vytoužené dítě. Manželé se tak začali věnovat kotěti, nicméně se v té době zadařilo a ženě se podařilo otěhotnět. Žena porodila krásnou zdravou holčičku a manželé věřili, že jim jí do života přivedla právě zatoulaná kočka.

Kočka zachránila život malému miminku

Manželé z nově narozené holčičky měli opravdu radost, nicméně ne příliš dlouho. Holčička v šesti týdnech onemocněla. Žena měla o vymodlené dítě opravdový strach a tak chvíli nezaváhala a vzala jej k lékaři. Vrátila se domů s holčičkou a s pocitem, že dítě má jen virózu. Po příchodu domů si šla odpočinout. Nicméně ne na dlouho. Jejich kočka se jménem Půlnoc po ni začala neúprosně skákat a dožadovat se pozornosti. I když se ženě její chování zdálo divné, nevěnovala mu pozornost. Kočka se tedy sebrala a odešla. Klid trval jen chvíli a to do té doby, než kočka začala nesnesitelně do monitoru mňoukat a sténat. Žena se šla tedy podívat, jestli je miminko v pořádku, nicméně zjistila, že dítě se dusí a začíná modrat. Tentokráte dopadlo vše dobře a holčička se uzdravila, ale bylo tomu tak jen díky kočce, která malou dcerku zachránila.

Nejchytřejší zvířata na světě

Zdaleka nejchytřejší živočich na světě je chobotnice. Může provádět složité úkoly, jako je otevírání sklenice, aby se dostali k jejímu obsahu. Nejenže mají dobrou krátkodobou a dlouhodobou paměť, ale také pozoruhodnou schopnost naučit se nové dovednosti od okamžiku, kdy se narodí. Například chobotnice je schopna vydávat se za jiné druhy, aby se chránila před predátory. Chobotnice však není jediná. Dalšími inteligentními bytostmi jsou:

  • Delfíni
  • Prasat
  • Šimpanzi
  • Papoušci

Delfíni jsou mimořádně společenští tvorové s vysoce rozvinutou schopností přizpůsobit se svému stanovišti. Pomáhají si navzájem, když jsou zraněni nebo nemocní, a díky svým individuálně odlišným výzvám jsou schopni předávat své znalosti ostatním. Jsou to nejbližší příbuzní lidstva. Šimpanzi jsou společenská zvířata a tvoří komplikovaná společenství. Šimpanzi jsou kvalifikovaní v používání různých typů nástrojů k provádění složitých úkolů, jako jsou tenké tyčinky k extrakci termitů z ovoce. V kombinaci se silnou pamětí tyto schopnosti dělají šimpanze nejinteligentnějším zvířetem na Zemi.

Prasat nejsou příliš hezká, za to jsou chytrá

Prasata jsou vysoce adaptabilní savci s velkou schopností učit se novým dovednostem. Ve skutečnosti některé studie naznačují, že dospělé prase může mít úroveň inteligence srovnatelnou s inteligencí tříletého dítěte. Papoušci mají neuvěřitelnou schopnost rozpoznávat různé lidské tváře a mají vysokou schopnost komunikace. Kromě toho mají papoušci vynikající paměť, která jim pomáhá řešit složité problémy. Mezi další inteligentní zvířata patří slon. Sloni se mohou pochlubit největším mozkem všech pozemních zvířat. Tato zvířata jsou proslulá svou sociabilitou a mohou vyjadřovat širokou škálu emocí, včetně štěstí a soucitu, stejně jako bolest a smutek. Jak vidíte, tak nejen kočky a psi mají vysokou inteligence. Jestliže máte doma nějaké domácí zvíře, zkuste mu alespoň trochu věřit. Jistě se vám vaše přízeň jednou vrátit.

Sdílejte článek