Zimní péče o orchideje aneb aby vám vaše živé klenoty vydržely

Orchideje jsou dnes běžně k dostání jako pokojové rostliny, jsou dostupné v různých odrůdách, barevných variacích i velikostech. Péče o orchideje není nijak náročná, a proto patří k velice oblíbeným dekorativním rostlinám. Řada lidé jich pěstuje více, a to právě pro jejich krásu a rozmanitost. Bývají také oblíbeným dárkem k různým příležitostem, zejména pro ženy.

Pravidla pro zimní péči o orchideje

Pokud jde o péči o orchideje v chladných měsících, nejdůležitějším pravidlem je snížení zálivky, která souvisí s celkovým snížením teploty vzduchu a také biorytmem rostlin. Úplně tedy postačí, když v tomto období zalejete rostliny jen jednou za deset dní.

Důležité je rovněž umožnit rostlině, aby si vzala jen tolik vláhy, kolik potřebuje. To znamená, že případná přílišná voda by měla být z květináče odváděna, aby v ní rostlina doslova nestála.

Čtěte také: PET láhve můžete využít v boji proti komárům. Jednoduché řešení, které vás uvede v údiv

Pokud například zapomenete květináč s orchidejí na parapetu a rostlina tak byla po nějakou dobu vystavena většímu chladu, můžete situaci zachránit tím, že do podnosu nebo misky pod květináč nalejete vlažnou vodu a květináč do ní postavíte přibližně na deset minut. V této době má rostlina možnost vzít si potřebné množství vody. Po uplynutí deseti minut vodu z misky vylijte.

Výše uvedené však neznamená, že orchideje nemohou být přes zimu umístěny na parapetu. Pokud máte dobře izolovaná okna, pak to samozřejmě vůbec nepředstavuje problém. Pokud ne, můžete rostliny ochránit tím, že květináče obalíte průhlednou folií, která má výborné izolační vlastnosti. Do prostoru mezi okna můžete ještě vložit například stočenou deku.

Ochrana před příliš suchým vzduchem a průvanem

Pokud domácnost vytápíte, je pro rostlinu na jednu stranu sice dobře, že je v teple, na druhé straně však nesmíte zapomínat na skutečnost, že ohřívaný vzduch je suchý, což rostlinám nesvědčí a jsou také náchylnější k napadení různými škůdci. Je tak dobré mít v místnostech s rostlinami také například zvlhčovače vzduchu.

Pokud pěstujete orchideje nebo jste jednu dostali jako dárek a chcete, aby vám co nejdéle vydržela, nezapomínejte na skutečnost, že orchideje nemají rády proud příliš chladného vzduchu a špatně rovněž snášejí průvan. Ideální je umístit orchideje na zimní období v místnosti, kterou nepotřebujete často větrat, protože především v tomto období poměrně špatně snášejí častější přemísťování a jsou pak náchylnější k různým nemocem.